A Szkeptikus Klub következő rendezvénye március 14-én:
Áltudomány a tudományos orvoslásban
Dr. Lakos András infektológus, az MTA doktora (Kullancsbetegségek Ambulanciája) előadása
Előzetes ismertető:
"Sokszor szerepeltem a médiában, mint az áltudományok ellensége. Vitatkoztam homeopatákkal, természetgyógyászokkal, a beteg emberek kiszolgáltatottságát aljas módon kihasználó, - gyakran orvosi diplomával rendelkező – szélhámosokkal. Perbe is kerültem, mert az egyik diplomás gazembert sarlatánnak neveztem. Vesztettem: a bíróság nem az állítás igazságtartalmát, hanem a sértő voltát vizsgálta.
Az utóbbi időben egyre jobban foglalkoztat, hogy a tudományos orvoslás területén, valóban hiteles szakemberek is gyakorta tudománytalan megállapításokat tesznek. Tudománytalan az, aminek nem lehet bizonyítékokon alapuló alátámasztást szerezni, sőt a tudományos vizsgálatok az állítás ellen szólnak. Ha szisztematikusan áttekintenénk, a mai orvosi gyakorlat milyen arányban tartalmaz áltudományos eljárásokat, bizonyára megdöbbennénk. Sajnos, nincs erőm, időm, hogy egy ilyen szisztematikus áttekintést véghezvigyek. Marad az, hogy a szakterületemen, a kullancsbetegségek körében elterjesztett tévhiteket megpróbáljam korrigálni, de azért más területekről is nyújtok ízelítőt.
Azért van sok kullancs, mert az Unió betiltotta kullancsirtást? Az enyhe telek miatt van egyre több kullancs? Csak látszólagos a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladások előfordulásának a csökkenése, mert az orvosok nem vizsgáltatják ki a betegeik kóreredetét, ráadásul, csupán azért mert spórolnak a laboratóriumi tesztekkel?! Igaz, hogy a Lyme betegség mindenféle tünetet okozhat? Ha nem tudjuk, mi a baja a betegnek, akkor bizonyára Lyme-kóros? Ha valakinek pozitív a Lyme lelete, akkor ez azt jelenti, valóban Lyme-betegségben szenved?
Igaz-e, hogy a szűrővizsgálatok mindig hasznosak? Hasznosak-e egyáltalán? Ha nem, vajon káros következményei is lehetnek? Milyen következményekkel jár a PSA (prosztatarákra utaló laboratóriumi vizsgálat) vagy a mammográfia (emlőrákszűrés) végzése? Hasznosak-e a probiotikumok? Megelőzi-e a csontritkulást a D vitamin és a kalcium szedése? Honnan ered az a tévhit, hogy a B vitaminokkal gyógyíthatóak az idegkárosodások?
Milyen következményekkel jár a szülés alatti magzatészlelés (CTG: kardiotokográf)?
Többen csiszolták az alábbi bölcsességet: „A tudás legnagyobb ellensége nem a tudatlanság, hanem a tudás illúziója.” Legyen ez az előadás mottója!"
A klubest időpontja: 2017. március 14. kedd, 18.00 óra
Helye: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.), földszinti klubhelyiség
A klubestre a belépés ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk! Részvételedet az esemény Facebook-oldalán is jelezheted (nem kötelező).
FRISSÍTÉS: A klubest prezentációja, hangfelvétele, ill. videófelvétele:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Karinthy-paradoxon · http://www.alltrials.net/ 2017.03.08. 19:48:38
> lehet bizonyítékokon alapuló
> alátámasztást szerezni, sőt a
> tudományos vizsgálatok
> az állítás ellen szólnak.
Ha valaki publikál valamit, akkor már sose nevezik tudománytalannak, mert ha nem sikerül alátámasztani. akkor csak az udvarias "replikációs válság" -ba van sorolva.
De ha a publikált rákkutatások kb 75%-át nem sikerül reprodukálni,
(Begley & Ellis 2012, Ioannidis 2005). akkor a tudományos módszer mennyire lehet hiteles a cáfolatoknál?
Biztos létezik a tudományos "önjavító mechanizmus" , de csak hosszú távon. Rövid távon viszont a problémákat nem képes kiszürni a jelenlegi "tudományos módszer".
"According to a survey published in the journal Nature last summer, more than 70% of researchers have tried and failed to reproduce another scientist's experiments."
www.bbc.com/news/science-environment-39054778
Karinthy-paradoxon · http://www.alltrials.net/ 2017.03.13. 15:13:38
Key words: Lyme disease; Borrelia burgdorferi; Fake news
www.amjmed.com/article/S0002-9343(17)30138-9/pdf