Pontosan ma 100 éve, 1908. június 30-án hatalmas robbanás történt a távoli Szibéria fagyos tajgájában, a Tunguzka folyó vidékén. A világ éppen Robert Pearyre, a híres sarkkutatóra figyelt, aki akkor éppen az Ellesmere-szigeti Alert és az Északi-sark közötti lakatlan területen ütötte fel téli szállását, hogy aztán 1909-ben végre ötödmagával elérje a sarkot. Mindeközben Nikola Tesla, a jogosan híres feltaláló – és nem mellesleg az örökmozgó- és ingyenenergia-hívők sztárja – éppen a vezeték nélküli energiaátvitel megoldhatatlannak tűnő kérdésével foglalkozott...
A nagy robbanás sokak fantáziáját feltüzelte. Némelyek földönkívüli lények atommeghajtású űrhajójának katasztrófájáról elmélkednek. Mások szerint mikroszkopikus fekete lyuk száguldott akkor keresztül a Földön. Sajnos azonban sem rakétadarabokat nem találtak, sem pedig nem történt akkor semmi rendkívüli a Föld túlsó oldalán, ahol a mini fekete lyuknak távoznia kellett volna.
Azonban Tesla – a váltóáram neves propagálója, aki ezzel tulajdonképpen legyőzte Edisont is – ekkor valami rendkívülin dolgozott. Úgy gondolta, hogy lehetőség van energiatovábbításra a levegőn keresztül a Föld egyik pontjáról a másikra, szinte ugrásszerűen. Ebből a célból jelentős összegeket hajtott fel szponzoraitól, és egy monumentális „adót” épített Long Island-i telepén. 1908-ban ezt írta:
Amikor a jövő háborújáról beszélek, ezen azt értem, hogy az elektromos hullámok közvetlen felhasználásán kell alapulnia, repülő szerkezetek vagy más pusztító eszközök alkalmazása nélkül... Ez nem álom. Már most fel lehet építeni egy olyan vezeték nélküli erőművet, amelynek a segítségével a világ bármely pontját lakhatatlanná lehetne tenni anélkül, hogy a környező részekben bármilyen kárt okoznánk.
A zseniális Teslának ez az elmélete nem vált be, de a folklór úgy tartja, hogy Tesla mégiscsak végrehajtott egy sikeres kísérletet 1908 nyarán. Ekkor már hírneve kissé megkopott, kollégái nem igazán hittek újabb elméleteiben. Marconi megelőzte őt a telegráf feltalálásában; a kutatónak egyre komolyabb pénzügyi nehézségei voltak.
Ahogy némelyek állítják, a kétségbeesett Tesla fel akarta hívni magára a figyelmet. Szerkezetét úgy irányította, hogy azzal robbanást tudjon előidézni Peary téli szálláshelye és az Északi-sark között. Az irányzék jól is sikerült, de a távolságbeállítás nem – Tesla a legenda szerint túllőtt a célon.
A valóságban persze ennek a legendának – azon kívül, hogy Tesla tényleg gondolkodott a vezeték nélküli energiaátvitelen – nincs alapja. Mindenesetre azóta sem teljesen egyértelmű, hogy milyen kozmikus találkozás történt akkor június 30-án a Tunguzka vidékén.
A később odaérkező expedíciók nem találtak földönkívüli maradványokat – se élettelen, se élő (intelligens) eredetűeket. A hatalmas területen kidőlt erdők mintázata alapján úgy tűnik, hogy az objektum a földfelszín felett 5–10 km magasságban felrobbant. Maradványok híján nehéz eldönteni, hogy egy aszteroida (amely kőzetből van), vagy egy üstökös jeges magja száguldott-e be a légkörbe. Mindenesetre az esemény felhívta a figyelmet arra, hogy ilyen találkozások bizony megeshetnek – és ha ez nem a távoli Szibériában történik, akkor igencsak nagy katasztrófát okozhatnak. Ezért ma már egyre több pénzt költenek a Naprendszerben keringő, a Föld pályáját időről időre keresztező égitestek megfigyelésére.
Egy érdekes évforduló, amelyben megint science fiction, tudomány és legenda keveredik!
A legenda szerint a Tesla Long Islandi laborjában kiváltott
robbanás nem Peary szálláshelye közelében okozott kárt,
hanem azon túl a Tunguzka vidéken.
Tény és való, a Long Islandot a Tunguzka helyszínnel összekötő
egyenes pontosan Peary szálláshelye, Alert településen halad át.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
aPar aLyza 2008.06.30. 13:22:09
Mindenki úgy beszél az eseményről, hogy tényekkel nem támogatják meg (ti. ha a szálfáknak dölésirányát precizen megadnák, esetleg a kidőlő erdő égett maradványait ...)
Ehjj, sosemtudjukki.
movhu 2008.06.30. 13:24:34
Volt egy meteor, beért a légkörbe, de a földet érés előtt felrobbant. Szerencséje volt az embereknek, hogy nem éppen valami nagyváros felett. Ebben azonban a statisztika is szerepet játszik. A Földön jóval nagyobb valószínűséggel történik még ma is ilyen - sokkal több lakóval -, nem beszélve 100 évvel ezelőtről.
Tenoce · http://www.deezer.com 2008.06.30. 13:42:35
nyari mikulas (törölt) 2008.06.30. 13:48:20
maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=tunguz&jsv=118&sll=60.900058,101.884289&sspn=0.041492,0.160503&ie=UTF8&ei=NMdoSL2fIYemigGl8Ji1BA&cd=1&cid=60885696,101884460,2177314413234899573&li=lmd&z=14&t=m
(Nalm megvan, de a webcim nem tukrozi a keres finomitasat)
aPar aLyza 2008.06.30. 14:25:08
Egyem a kis szívedet némi tajgai fenyőparázson tartozkodó optimális idő után!
Köszönöm a blognak is, már megyek az űrhajómhoz, távolból nézni. Mert a gúglin egy kör alakú kör látható tele zép ződ fenyővel.
p.s.: Az anyagmaradványokkal még adósók vagytok!
papugaja 2008.06.30. 14:36:06
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2008.06.30. 15:16:32
skizofren 2008.06.30. 15:18:26
De azert egy kerdes felmerul bennem:
- minek volna nagyobb eselye egy foldi eredetu robbanasnak - tudomisen mondjuk osszegyulik valamilyen levegonel nehezebb gaz es berobban, avagy egy foldon kivuli eredetunek, ahol a meteorit nem a 71% tengerbe, hanem a 29 szarazfoldre - ott is lakatlan teruletre esik, ugy hogy nyom nem marad utana...
- Avagy emberi eredetu... - 1908-at irunk.
Az esely mindegyikre megvan termeszetesen.
FeAt 2008.06.30. 15:20:26
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2008.06.30. 15:34:41
Látták a tárgyat többen Szibériában még nagy távolságokban is elhaladni, mint ragyogó tűzgömböt (lásd meteor). Szóval nem valószínű egy csupán lokális jelenség (robbanás).
lápi lidérc 2008.06.30. 15:58:19
Például hogy 1908-ban sem atommeghajtás, sem űrhajó nem létezett még külön-külön sem, de még elméletben sem, sem a fekete lyukak elmélete.
Tesla ugyan sok mindent feltalált - például a frekvenciamodulált (FM) rádióadást -, de váltóáramot nem. VáltAKOZó áramot, azt igen. Nem mindegy.
Edisont meg nemhogy nem győzte le, hanem neki dolgozott. Azt nem nevezném győzelemnek, hogy feltalált egy másik típusú áramformát, ugyanis van, amire egyenáram jó, van, amire meg a váltakozó (próbálj váltakozó áramot tárolni vagy vele elektrolízist létrehozni).
Tesla mellesleg nem Nicola, hanem Nikola volt. Egy nagyrészt róla szóló cikkben az lenne a minimum, hogy ezt tudjuk.
hvuk 2008.06.30. 15:59:55
hvuk 2008.06.30. 16:09:01
Szerintem felesleges ennyire szőrözni! A váltakozó áramot mindenki váltóáramnak hívja, olyan ez, mint a - közlekedési - jelzőlámpa, ami hivatalosan nincs, mivel csak "járműforgalom irányítására szolgáló fényjelző készülék" létezik.
Az sem világos, hogy mennyiben releváns az, hogy nem létezett még a fekete lyukak elmélete annyiban, hogy vajon fekete lyuk találta-e el a Földet vagy sem. Ezek szerint A dínók sem halhattak ki aszteroidától, mert akkoriban még nem tudtuk, hogy vannak ilyenek? Gondolom a Nap sem fúzióval működőtt mielőtt felfedezték a magfúziót. :)
A cikk a "győzelem" résznél is korrekt, itt ugyanis nem arról folyt a vita, hogy melyik a jobb, hanem arról, hogy melyik a jobb a hálózaton való továbbításra és ebben bizony Tesla nyert.
Érdemes ésszel és megfontoltan kritizálni, mnert könnyű öngólt rúgni.
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2008.06.30. 16:14:56
Köszönöm a javításokat - átvezetem. A váltóáram azért elterjedt a köznyelvben - bár tényleg nem teljesen helyes. Mindenesetre nem írtam, hogy feltalálta - gondosan azt írtam, hogy propagálta.
Tényleg Edisonnál kezdett dolgozni, de azttán Edisonnak igenis sok tekintetben ellenfele volt. Kemény küzdelem volt ez! És tényleg a Tesla által propagált (!) váltakozóáramos megoldások jöttek be az Edison által nyomott egyenáramú megoldsok helyett. Ez technikai küzdelem volt, de anyagi, sőt néha politikai is.
Az atommeghajtásról és feketelyukakról szóló - Tunguzzal - kapcsolatos elméletek meg azóta terjedtek el. Nézz utána az Interneten! Vad dolog ez a fekete lyukas, de azért még éppen elképzelhető. Bár persze szerintem nem az volt - mint ahogy írtam is.
Lásd pld: kiskun.mcse.hu/konyvismertetesek/308._verma_surendra_a_tunguzkai_tuzgomb.html
prometheus.al.ru/english/phisik/onichelson/tunguska.htm
hvuk!
Nem hinném, hogy a mikroszkopikus fekete lyuk elpusztítaná a Földet. Ez az egész téma enyhén scifi jellegű még, de ha tényleg létezik ilyen, akkor sem viselkedne így - legalábbis mértékadó fizikusok szerint.
Mindenesetre maradjunk annyiban, hogy valami "normál" égi jelenség volt.
Gábor 2008.06.30. 16:20:27
Egy kis kiegészítés:
A mikroszkopikus Fly. nem tudja beszippantani se a Földet, se a világegyetemet. Egy mikroszkopikus fly. inkább taszítaná a részecskéket és nem vonzaná, addig a milliomod másodpercig amíg létezik. Egyébként a fly. nem egy mindent elpusztító "erő", hanem egy nagyon-nagy gravitációval rendelkező összeropat csillag maradványa. És ha jól tudom a Földön még nem állítottak elő fly-kat.
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2008.06.30. 16:25:07
Amiről vita volt, az az, hogy esetleg a szupergyórsítók nem billentik-e át a jelenlegi null ponti energiaállapotot egy mélyebb szintű állapotba, mert akkor aztán tényleg fénysebességgel terjedve az egyész világegyetem - úgy ahogy ismerjü - megsemmisülne.
Nem volt azonban ez igazi vita a tudóstársadalomban, de voltak, akik felvetették. Tudtunkkal a nullponti energia az tényleg a nullponti, azaz nincsen lejjebb. Épp ez a lényege.
meheszborz 2008.06.30. 16:30:42
Vagy nem... :-] (mármint hogy "normál" égi jelenség volt... apropos, mi is a "normál" égi jelenség?)
KÁ 2008.06.30. 17:26:52
hvuk 2008.06.30. 18:07:04
Ennyire nem jött át az irónia? Ott a fekete lyukas részben csak idéztem a bulvársajtót. Én is tudom, hogy nem fogja elpusztítani a Földet, meg azt is tudom, hogy a Világegyetem elpusztítása és az esetleges létrejövő fekete lyuknak semmi köze egymáshoz.
Basszus, csak ennyit néztetek ki belőlem? Na jó, megyek és eszek is egy kis kukackonzervet! :)
hvuk 2008.06.30. 18:07:54
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2008.06.30. 18:08:59
hvuk 2008.06.30. 18:12:52
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2008.06.30. 18:15:20
hvuk 2008.06.30. 18:17:12
U.i. Amúgy ennek is az anglománia az oka. Végig "repülni"-nek olvastam.
nyari mikulas (törölt) 2008.06.30. 19:08:40
(olvasom az Index.hu-n)
Kibuc 2008.07.01. 12:11:02
A következtetéseket nyilván lehet vitatni, a fő értéke szerintem inkább az, hogy a szerző összebányászott néhány, a jelenlegi értelmezésnek ellentmondó adatot. Érdekes pl., hogy a szemtanúk vallomásaiból hányféle lehetséges röppályát lehetett rekonstruálni, lásd feljebb, az állítólagos fekete lyuk röppályájával kapcsolatban.
KÁ 2008.07.01. 21:24:45
Translator +X+ · http://www.szabadzona.hu 2008.07.02. 12:47:30
Olyan nincs, amin a vastag fekete vonal követi a vékony kékeket?
Tasibácsi 2008.07.16. 02:32:11
Huszár József · http://www.vitaminbank.hu 2008.07.27. 10:43:37
HalivudEstevez · http://www.halivud.hu 2008.08.10. 10:49:06
Janez Ivanov,Szabadka 2008.12.09. 02:54:09
Tehát pár évre rá egy cári bizottság utazott oda sok viszontagsággal,a ledőlt fákról készitettek is fényképet.
Valószinű hogy jégmeteor robbanás történt,mivel semmiféle idegen anyag,pl. vas vagy iridium nyomait nem találták.Jégmeteor robanás történhetett,mely fényjelenség és légnyomás kiváltásával okozott riadamat a ritkán lakó benszülöttek között.