Be kell vallanom, szégyellem, hogy képtelen voltam csendben maradni. Nem azt szégyellem, hogy a beszélgetés utáni felszólalásomban áltudományosnak neveztem László Ervin professzor fejtegetéseit; hogy azt mondtam: remélem, hogy a nagyon is szükséges környezetvédelmi, gazdasági döntéseket nem az ő elméletei alapján fogják meghozni. Csak egyszerűen azt szégyellem, hogy nem tudtam türtőztetni magam. Bár nem árt, ha néha a politikai korrektség korlátait áttörve megállapítjuk: azért, mert valakinek valamiben igaza van, még nem szükséges ájultan hasra esni minden szamársága előtt is!
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács és a Pallas Könyvkiadó „Az erőszak kultúrája pro és kontra” című vitasorozatának negyedik előadására László Ervin tudóst, a Budapest Klub elnökét, valamint Vágó István szkeptikust, médiaszemélyiséget hívták meg. A beszélgetés témája a következő volt:
Az egyén és a társadalmi forradalom, avagy milyen irányt vesz az emberiség sorsa?
Valóban kritikus pontra jutott az emberiség történelme? Előrejelzések 2012-re: ez a világ, mai gondolkodásunkkal, nem fenntartható! Ha ez így van, miért nem változtatunk rajta? Változtatni nehezebb vagy elviselni a rosszat? Mikor és mitől jutunk el a társadalmi változtatás kényszeréhez? Melyek és miben akadályoznak az önmagunk ellen forduló hiedelmeink? Van-e az egyéni tudatosság fejlesztésének spirituális útja, vagy bízzuk magunkat a racionális megismerésre?
Vitapartnerek:
Pro/ László Ervin tudós, a Budapest Klub elnöke
Kontra/ Vágó István szkeptikus, médiaszemélyiség
Belső szkeptikus körökben volt kis vita arról, hogy vajon hogyan értelmezzük azt, hogy a hirdetésben László Ervin mint pro, Vágó István pedig mint kontra vitapartner volt megjelölve. Tudunk László Ervin elszánt küzdelméről, amellyel a földi életet, a földi civilizációt veszélyeztető ökológiai, gazdasági problémák komolyságára hívja fel a figyelmet. Káoszpont című könyvében kiemelten foglalkozik a globális felmelegedés, klímaváltozás problémájával. Érthettük úgy, hogy a rendezők vagy László Ervin maga a Szkeptikus Társaságot összekeveri az úgynevezett klímaszkeptikusokkal, a globális felmelegedés problémájának tagadóival.
Valójában a Szkeptikus Társaság mostanáig nem foglalkozott ezzel a témával. A mi értelmezésünkben a szkeptikusság nem a mindenben való kételkedést jelenti, hanem a tudományos módszertan egyik fontos elemét, amely alapján elvárjuk, hogy aki valamit állít, az igazolja is állítását. A globális klímával foglalkozó kutatók tudományos munkát végeznek, modelleket állítanak fel, tesztelik azokat, az eredmények alapján pedig módosítanak rajtuk. Érezzük, hogy ez egy roppant komplex témakör, amelyben ráadásul keverednek a tudományos és a politikai, gazdasági elemek is. Vannak közöttünk olyanok, akik elfogadják a klímakutatók véleményét a globális felmelegedéssel kapcsolatban, vannak mások, akik inkább kételkednek. De a kételkedők sem áltudományt gyanítanak, legfeljebb úgy gondolják, hogy a rendszer olyan bonyolult, hogy a modellek még nem alkalmasak tényleg precíz előrejelzések elkészítésére. Tapasztalataink miatt érzékenyek vagyunk a korreláció és az okság összekeverésének problémáira, a kísérletezések, elméletfelállítások során bekövetkező tudatos vagy tudat alatti torzításokra. Tehát alkalmazzuk szkepticizmusunkat minden hírre a globális klímaváltozással kapcsolatban (is), de alapvetően úgy gondoljuk, hogy ez a kutatók, klimatológusok, geológusok játékterepe; a bizonytalanságok a rendszer bonyolultságából, valamint a média–politika–tudomány szokatlanul erős egymásra hatásából származnak.
Javasoltam Vágó Istvánnak, hogy – legalábbis a Szkeptikus Társaság nevében – ne menjen bele az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) és általában a klímakutatás kritikájába. Arra gondoltam, hogy a vitatkozás helyett inkább ennek a félreértésnek, a „szkeptikus” szó rossz értelmezésének tisztázásáról lehetne beszélni.
Persze azért László Ervin munkásságának ismerete bőven ad lehetőséget arra, hogy a tudományos szkepticizmus előbukjon az emberből. Hogyan is kerül a témakörök közé pont az ezoterikus körökben népszerű 2012-es évszám? Mit értünk azalatt, hogy racionális megismerés helyett spirituális megoldásra kellene törekedni? A spirituális út ezek szerint valamiféle irracionális megismerést, irracionális megoldást jelent? Tényleg a racionalitással, a tudománnyal, a tudományossággal szemben foglal állást László Ervin, vagy az empátiahiánnyal, közönnyel, önzéssel, pénzhajhászással, a piac egyeduralmába vetett hittel szemben? Az első esetben vitánk van vele, a második esetben viszont a tudományos szkepticizmust képviselő Vágó Istvánnak nincs mondanivalója – de persze mint magánszemélynek biztosan van erről is véleménye.
Felvezető
A beszélgetéssorozat házigazdája Kóródi Mária volt környezetvédelmi és vízügyi miniszter, a „Remény a fennmaradásra – Fenntartható-e a fejlődés?” című könyv szerkesztője. Felvezetője részben megadta a választ kérdéseinkre. Kóródi egy „tanmesét” mondott el, amelyet igyekszem híven visszaadni:
Egy ember egyszer elhatározta, hogy megmászik egy nagyon magas hegyet. Évekig készült rá, aztán nekiveselkedett. Nagy nehézségek árán feljutott a csúcs tövébe, de ott vihar szakadt rá, elakadt. Teljesen besötétedett, semmit sem lehetett látni. Egyszercsak megcsúszott és lezuhant a szikláról. A biztosítókötele fogta meg, azon himbálózott, de semmit sem látott maga körül. Felmászni nem volt ereje. Teljesen kétségbe esett és végül fohászkodni kezdett: „Jaj, Istenem, ments meg!”. Ekkor egy mély hang szólalt meg a semmiből: „Jó, megmentelek, de akkor hinned kell nekem”. „Mit kell tennem?” – kérdezte a hegymászó. „Vágd el a kötelet!” – hangzott az utasítás. „De hisz akkor leesem...”. Újból a mély hang: „Mondtam, segítek, de hinned kell nekem”. A hegymászó végül is nem vágta el a kötelet, mert úgy gondolta, hogy az az egyetlen mentsvára. Hajnalra megfagyott. Az odaérkező hegyimentők már nem tudtak segíteni rajta. Néhány méterrel himbálózott a föld felett.
Kóródi szerint tehát úgy tűnik, hogy néha a racionális gondolkodás helyett valami spirituális sugallatra kell hallgatnunk. Megjegyezte, hogy a történetet hallva azért felvetődött benne a kérdés, vajon a mély hang miért nem mondta azt is, hogy ott van a talaj pár méterre. De hát akkor a történet épp a lényegi mondanivalóját vesztené el: azt, hogy hinni kell, nem pedig a tapasztalatainkra, megfigyeléseinkre hagyatkozni. Nem tudom, belegondolt-e abba, hogy annak a mély hangúnak volt némi köze ahhoz is, hogy a hegymászó lezuhant a szikláról – amely esetben ugyebár értelmes dolog nem hinni neki.
László Ervin azzal kezdte a beszélgetést, hogy ő is szkeptikus, és ki is jelentette, hogy semmiről se lehet biztosan semmit sem állítani. Ez volt az a pillanat, amikor Vágó István először szót kért. Röviden elmagyarázta, hogy két malomban őrölnek – már ami a szkeptikusságot illeti. A Szkeptikus Társaság a tudományos szkepticizmust képviseli, nem pedig a régi görög filozófiai szkepticizmust. A tudományos szkepticizmus a termékeny kételkedést, a bizonyítás fontosságát képviseli, nem pedig a görög nihilista szkepszist, ahogy László láthatóan gondolja. Vágó felemelve poharát, azt mondta: „Ha ezt a poharat elengedem, akkor az ugye biztos le fog esni?”. László határozott nemmel felelt, és fejtegetésbe kezdett arról, hogy a kvantumelmélet megszületése óta tudjuk, hogy a világban bármi megtörténhet.
Azt hiszem, Vágó nem számított erre a válaszra. Szerintem ő pontosítani szerette volna a nézőpontok különbségét, és ezért hozott fel egy olyan példát, amelyben véleménye szerint egyetérthettek volna. Vitatkozni akkor lehet valamiről, ha meg vannak határozva a közös pontok. Ha semmi sem közös, akkor nincs helye a vitának. Vágó ismeri annyira a kvantumelméletet, hogy tudja, abban a makroszkopikus fizikától eltérően valószínűségi törvények szerepelnek. Ezek a törvények azonban nagyon jól leírják, hogy hogyan működik a kvantumvilág. Egyáltalán nem igaz, hogy akármi megtörténhet! A lehetséges kimenetelek valószínűségei különbözőek, és bőven vannak olyan lehetőségek, amelyek ténylegesen lehetetlenek. Ha a pohár viselkedését kvantumelméleti módszerekkel írnánk le, akkor az azt mutatná, hogy a pohár bizony le fog esni - minden ésszerű értelmezés szerint. László Ervin érvrendszere tudománytalan, pontosabban áltudományos, mert a modern tudomány elméleteit, kifejezéseit használja, de egyebekben állításai nem egyeznek a tudomány álláspontjával.
Mi is lesz 2012-ben?
Kóródi Mária szerint a beszélgetés túl bonyolult irányt vett. Ő mindenképpen 2012-ről szerette volna hallani László Ervin véleményét, és érezhető volt, hogy Kóródi nem szkeptikus véleményre, hanem ezoterikus megerősítésre vár! Ezt meg is kapta. László elmondta, hogy a maja, hopi indián jóslatok, valamint az asztrológia is az irányba mutat, hogy 2012 végén valami történni fog. Nem meglepő, hogy Vágó közbekérdezett: „Professzor úr, ugye nem gondolja komolyan, hogy az asztrológiára hivatkozik?”. Az ezt következő magyarázkodás volt a beszélgetés lényegi mondanivalója – már ami László Ervint illeti.
László szerint nem az a lényeg, hogy az asztrológiai jóslat, a maják naptárával kapcsolatos feltételezés tudományos értelemben megállja-e a helyét, hanem az, hogy az emberek azt hiszik, hogy igen. Ha elegen hiszik, akkor már tényleg bekövetkezhet a katasztrófa – márpedig minél előbb történik meg ez, annál jobb! A világ rossz irányba halad, és ha nem következik be hamarosan a globális szemléletváltás, akkor még rosszabb lesz a helyzet. Ezért fontos, hogy két éven belül bekövetkezzen az összeomlás.
Az ember azt várná, hogy ha valaki ennyire eltökélt abban, hogy radikális változást sürget, akkor nyilvánvalóan világos elképzelései vannak a megoldás módszeréről. Megengedem, hogy esetleg könyveiben, egyéb írásaiban Lászó Ervin kifejtette ezeket a módszereket, de a beszélgetés során mindezekről nem esett szó. Röviden hallottunk mindarról, ami rossz – és ezekkel nagyjából egyet is tudtunk érteni (túlnépesedés, környezetpusztítás, fosszilis energiaforrások kimerülése, stb.), de nem kaptunk iránymutatást a megoldásról. Mindazonáltal a beszélgetés további része és László interneten fellelhető riportjai alapján lehet valami elképzelésünk arról, hogy a professzor hogyan képzeli el a jövőt.
Vágó István - akire láthatóan a gonosz másodhegedűs szerepét osztotta Kóródi Mária – természetesen igen nehezen fogadta el, hogy valaki akár helyes céljai érdekében is így kívánná manipulálni embertársait. Mert minek is nevezhetnénk azt, ha egy komoly gondolkodó merő számításból támogat, hirdet áltudományos elméleteket – mint a maja világvége-jóslat vagy az asztrológia. Valójában László egyéb fórumokon történt megnyilvánulásait figyelve – ahol nem volt senki, aki kételkedve visszakérdezett volna – a majákkal és az asztrológiával kapcsolatos állítások tényként hangzanak el. Nem tudom, mi a jobb: ha cinizmust tételezek fel László részéről, vagy ha azt, hogy mindezt tulajdonképpen ő is komolyan gondolja. Azért vegyük észre, hogy Vágó kifejezett kérdésére sem állapította meg, hogy valójában persze a maja jóslat és az asztrológia hülyeség.
A pillangóeffektus csapdájában
Mindettől függetlenül kérdés, hogy a valószínűleg ténylegesen szükséges szemléletváltást hogyan lehet végrehajtani. László úgy gondolta, hogy a mostani helyzet – beleértve a maja jóslatot és az asztrológiát is – oda vezet, hogy a társadalom egy fordulóponthoz (tipping point) ér 2012-re, ahol viszonylag kis erőfeszítéssel helyes irányba lehetne fordítani a dolgok menetét. Előadásának (merthogy ez inkább az volt, mint beszélgetés, vitatkozás) ebben a részében a professzor többször is hivatkozott a pillangóeffektusra. Ahogy elmondta, a káoszelmélet bebizonyította, hogy minden mindennel összefügg. Például az is elképzelhető, hogy – és innen ered az effektus neve – ha egy pillangó Brazíliában meglebbenti a szárnyát, az olyan változásokat eredményez, amelyek végülis tornádót okoznak Texasban.
A pillangóhatást és a káoszelméletet rendszeresen idézik a környezetvédők – pedig jobban tennék, ha óvatosabbak lennének. Könnyen lehet, hogy ökológiai mondanivalójuk alapjában helyes, de nem tesz jót, ha helytelenül próbálják azt igazolni. Hadd hivatkozzam Tél Tamás és Gruiz Márton 2002-ben a Természet Világában megjelent cikkére: Mi a káosz? Ebben helyretesznek néhány tévhitet is a káosszal kapcsolatban. A cikkben részletesen kifejtik:
- Tévedés, hogy a káosz tudománya szerint minden mindennel összefügg
- A légkör nem kaotikus
- Nem igaz, hogy a pillangóeffektus szerint a világ kiismerhetetlen
- A társadalmi jelenségek nem kaotikusak
Angolul és magyarul is megjelent Kaotikus dinamika című könyvükben külön fejezetet is szentelnek ezeknek a tévhiteknek A pillangóeffektus csapdája címmel.
Globális tudat – összegabalyodva
A „minden mindennel összefügg” hipotézisébe László az embert, az emberi tudatot is bevonta, és ehhez a kvantumelmélet „entanglement” (összefonódás, összegabalyodás) fogalmát hívta bizonyítékul. László a „Kozmikus kapcsolatok – a harmadik évezred világképe” című könyvében a kvantumelmélet vákuum-, illetve vákuumenergia-fogalmának meghökkentően tudománytalan túlfeszítésével összeköti a tudatot a kozmosszal:
„A vákuum bozonmezőjét e könyv szerzője pszi-mezőnek nevezi. Itt a görög (pszi) betű azt a tényezőt jelzi, amely a kvantumtartományban Schrödinger pszi-függvényét kiegészíti. Egyúttal azt a kapcsolatot is jelenti, amely az élő szervezeteket egymással és környezetükkel köti össze a biológia tartományában. De az emberek agya és tudata közötti kapcsolatot is jelenti a pszichológia és a megismerő tudományágak terén – beleértve azokat a rejtélyes kapcsolatokat, amelyek 'pszi-jelenség' néven ismeretesek.”
Az itt is leírt „rejtélyes kapcsolatokat” magyarázta a mostani előadásban László a kvantumelméleti összefonódás (entanglement) fogalmával, mely ténylegesen létező, többszörösen igazolt jelenségre utal. A kvantumelmélet azt mutatja meg, hogy speciális körülmények között létezhet két, egymástól távol lévő elemi részecske viselkedése között korreláció anélkül, hogy a korrelációnak közös oka lenne vagy hogy a két részecske között szupergyors információátadás történne. A korrelációknak ez a harmadik, a kvantumelmélet megszületéséig ismeretlen típusa tényleg megdöbbentő. Még maga Einstein is úgy gondolta, hogy ez nem lehet igaz, és hogy ez valamilyen értelemben azt mutatja, hogy a kvantumelmélet nem tökéletes. Az 1980-as években aztán sikerült kísérletileg kimutatni, hogy a kvantumelmélet helyes, az „összegabalyodás” létrehozható az elemi részecskék szintjén, és Einstein ez esetben tévedett.
Nem teljesen váratlan, hogy a kvantum-összefonódás elméletét a parapszichológusok, ezoterikusok megpróbálták elméleteik igazolására felhasználni. Hiszen a telepátia esetében is két, egymástól távoli agy működésében vélnek korrelációt felfedezni olyan körülmények között, amikor a közös okot (mondjuk a vizsgálati személyek közös emlékeit) és a személyek közötti információáramlást kizárják (vagy legalábbis igyekeznek ezt megtenni). Azonban a két jelenség ilyen összekötése ahhoz a hibás gondolkodásmódhoz hasonló, amely szerint például a dió evése azért segíti a gondolkodást, mert a megpucolt dió alakja olyan, mint a csupasz agyvelőé. És akkor ne feledkezzünk meg arról, hogy a telepátia jelensége maga sincs meggyőzően igazolva, márpedig miért keressünk háttérmechanizmust egy minden valószínűség szerint nem létező, és ezért nem vizsgálható jelenségre?
László Ervin mind a pszí-mezőről, mind a telepátiáról úgy beszél, mintha azok ugyanolyan bizonyossággal léteznének, mint a kvantumelméleti összefonódás jelensége. Ha egy olyan hihetetlen elmélet, mint a kvantum-összegabalyodás, igaz lehet, akkor miért ne lehetne igaz a pszí-mező vagy a telepátia jelensége? Tipikus áltudományos érvelés.
Persze László professzor szerint a parapszichológiai jelenségek bizonyítva vannak. Hivatkozott kísérletekre, amelyekben állítólag közös meditáció segítségével egymástól nagy távolságra lévő emberek agyi EEG hullámait sikerült szinkronizálni. Erről szóló blogbejegyzését olvasva már finomodik a kép. A kísérletek (valószínűleg erre gondolt) során a meditációt végző, módosult tudatállapotba kerülő személyek saját jobb és bal agyféltekéinek agyhullámai között valósult meg bizonyos szinkron működés, ami lehet, hogy a szakértők számára fontos információ, de mégiscsak messze áll az emberek közötti telepátia jelenségétől. László azonban a korrekt tudományos eredménytől könnyed módon tesz meg hatalmas ugrást:
„... ekkor a két agyfélteke szinkronba kerül, az agy egységes egészként működik. Amikor módosult tudatállapotba kerül az ember, tudata kinyílik a világmindenségre – kapcsolatba kerül a kozmosz Akasha-információmezőjével. Stanislav Grof pszichiáter, aki több mint harminc év alatt kísérletek ezreit végezte el a módosult tudatállapottal kapcsolatban, egyértelműen foglal állást: a módosult tudatállapotú ember bármit képes megismerni bárhol és bármikor a világban – legyen az kicsi vagy nagy, közeli vagy távoli.”
Megint a szolid tudományos eredmény és a vad fantáziálás keveredik gátlástalanul, megtévesztő módon és céllal.
Az energiakrízis megoldása
A beszélgetés további részében a fosszilis energiahordozókra épülő rendszer egymondatos kritikája után László persze az alternatív energiaforrásokat emlegette. Ez így helyén is van, de a példák között külön helyet kapott a vákuumenergia mint energiaforrás. Szerintem a hallgatóság zöme simán átsiklott felette, de Vágó – ha már ott ült – visszakérdezett. László Ervin megerősítette, hogy a vákuumenergia megcsapolásán alapuló készülékek már léteznek – bár egyelőre még nem sikerül belőlük több energiát kinyerni, mint amennyit be kell fektetni. Az „örökmozgó”, „energiatermelő” gépek esetében mindig az a probléma - ha egyáltalán megcsinálják őket és működnek –, hogy több energiát használnak fel, mint amennyit termelnek. Vajon elméletileg hibásak ezek a próbálkozások vagy csak technológiai tökéletesítésre várnak? A feltételezett fizikai hátteret elemezve úgy tűnik, hogy ezekben az esetekben az elmélet hibás. Van ellenpélda is! A hidrogénfúziós próbálkozásoknál – mint a tokamakos ITER vagy a lézeres NIF – szintén az úgynevezett breakeven elérése még a cél, azaz hogy végre ténylegesen nettó energiát termeljen a szerkezet. De ebben az esetben nincs probléma a háttérelmélettel! A problémák itt technológiaiak – még ha úgy tűnik, nagyobbak is, mint azt eredetileg gondolták.
A vákuumenergia megcsapolásának elmélete azonban ellentétben áll a termodinamika második főtételével. Hiába hivatkozott László a híres Casimir-effektusra. Ez a hatás, amely ténylegesen és – ami lényeg – makroszkopikus méretekben igazolja a vákuumenergia létét, nem utal arra, hogy ez az energia kinyerhető lenne. A kísérletben két fémlapot helyeznek egymáshoz nagyon közel. Ügyes módszerrel ki lehet mutatni a fémlapok között egy, a távolság negyedik hatványával fordítottan arányos, csekély vonzóerőt. Ezt az erőt a kvantumelmélet tökéletesen leírja. Folyamatosan kinyerni azonban nem vagyunk képesek, mivel a vákuumenergia nagysága a környező világegyetemben mindenütt egyforma. A kísérletben szereplő két fémlapon a vákuumenergia ugyan tényleg munkát végez, azonban ez csak addig tart, amíg a lapok össze nem érnek. A lapok szétválasztásához nekünk kell munkát befektetnünk – méghozzá a veszteségek miatt többet, mint amit az előző fázisban nyertünk. A hipotetikus kvantumenergia-gép tehát nem az energiamegmaradás elvét (a termodinamika első főtételét) sérti, hanem a másodikat (az entrópianövekedés tételét).
A természettudományok díszdoktora
A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara és Természettudományi Kara 2002-ben László Ervinnek díszdoktori címet adományozott. Az egyetem weboldalán erről többek között a következő olvasható:
„László Ervin világhírű és világszerte ismert magyar gondolkodó, az utolsó polihisztorok egyike, aki maradandót alkotott a zeneművészet, a fizika, az ökológia, a gazdasági tudományok és a filozófia területén egyaránt.”
Nem vagyok képes értékelni László filozófiai teljesítményét, de a fizikáról, biológiáról vallott elképzelései ismeretében nagyon kíváncsi vagyok, hogy a természettudományi kar szerint mivel is érdemelte ki a díszdoktori címet. Aki kicsit jobban szeretné megismerni ezeket a nézeteket, annak ajánlom László professzor sűrűn frissített blogját, amiből néhány szövegrészletet a cikk végén külön is kiemelek, az eredeti, angol fogalmazást meghagyva.
Érdekes meghallgatni László Ervint, amikor olyan közegben beszél, ahol teljesen hiányzik a szkeptikus kontroll. A Youtube-on megtalálható angol nyelvű interjúból (három részből összefűzve) kitűnik, hogy a tudományosság minimumát sem tartja magára nézve kötelezőnek:
Az interjú során az alábbiakról beszél:
- Minden mindennel összefügg a fizika kvantum-összefonódás elve alapján
- A világegyetem holografikus szerkezete, amelyben mindennek a lenyomata megvan
- 5000 éves kínai ötelem-tan (föld, víz, tűz, levegő, tér)
- 2012-ben megszűnik a föld mágneses tere, és elkezd átfordulni
- A maja naptár
- Vannak titokban tartott ufóbizonyítékok, amelyeket a katonaság titkol el
- Ki lehet nyerni energiát a vákuumból, és már van is ilyen technológia
- Halálközeli, halál utáni élmények, testenkívüliség az Akasha-mező segítségével
- Egy régi típusú rádió segítségével beszélt egy már meghalt ismerősével
Különösen tanulságos az ufókról szóló rész. A riporter hölgy kérdezi, hogy mi a véleménye Lászlónak az ufókról. László először óvatosan azt válaszolja: „Nincs bizonyítékunk erre, de vannak bizonyos utalások.”. „Mik ezek a jelek, utalások?” – kérdezi a hölgy biztatóan. Erre László belendül és bizonyítékokról, katonai titkokról, ellesett technológiákról kezd beszélni. Ha úgy látja, hogy a közönség vevő rá, akkor korlátot nem ismerve hajlandó bármiféle igazolatlan hipotézist, összeesküvés-elméletet jól megalapozott ténynek beállítani. Ez volt az a pont az interjúban, amikor megroggyant a jóhiszeműségem, és teljesen cinikusnak kezdtem látni a professzort.
Az árkok betemetése
A Pallas Páholy rendezvényén a levezető Kóródi Mária megfogalmazta, hogy az lenne a jó, ha a két oldal közötti árkot nem mélyítenénk, hanem lehetőleg áthidalnánk, betemetnénk. Úgy gondolom, hogy ez nem lehetséges. Tételezzük fel, hogy László nem cinikus, hanem komolyan gondolja, amiről beszél. Ez esetben két, teljesen különböző gondolkodástípusról van szó. Az alapvetően racionálisan gondolkodó ember, a bizonyítékokon alapuló gyógyítást művelő orvos, a fizikus, a biológus feltételezi, hogy a világ megismerése során jól kontrollált megfigyelések alapján kell felállítani hipotéziseinket, és azokat rendszeresen össze kell vetni újabb tapasztalatainkkal. A László-féle gondolkodás egymásnak teljesen ellentmondó elemeket foglal magában, a tapasztalati tényeket alacsonyrendűnek tartja. Ezért aztán a Kóródi által megfogalmazott árokbetemetés azt jelentené, hogy a tudomány eredményeit is elfogadjuk igazságként, meg az ő tengernyi, egymásnak is ellentmondó elképzeléseit is. Ez a tudomány végét jelentené, mert pontosan ellentétes módszertanával, logikájával.
Néhány nappal a rendezvény után a Scientific American heti podcastjában hallottam egy riportot Jonathan Foley-val, a Minnesotai Környezetkutató Intézet igazgatójával. Foley Boundaries for a Healthy Planet címmel írt egy cikket a Scientific American áprilisi, már elérhető számába. Azt fejtegette, hogy kutatótársaival egy projektben felmérnék, összesítenék azokat az egymással bonyolult összefüggésben lévő környezeti korlátokat, amelyek átlépése azzal járna, hogy földi kultúránk – ahogy mi ismerjük most – nem létezhetne tovább. Néhány területen szerintük már át is léptük ezt a határt, de máshol – ismerve a virtuális terepet – még lenne mód korrekcióra. Foley számára nyilvánvaló, hogy nem lehet akármit megcsinálni a társadalmi, politikai, gazdasági természetű korlátok miatt. Ezért tartja fontosnak, hogy megismerjük, lássuk a határokat, és azokon belül kivitelezhető megoldást keressünk. Ami miatt ez idekívánkozik (természetesen a László által is emlegetett határpontok témáján kívül), az az, hogy a cikket ismertető riportban Foley egy Kóródi Mária tanmeséjére nagyon emlékeztető képet vázolt:
„Egy kopár, magas fennsíkon autózunk éjjel. Gyorsan haladunk, a lámpáink nincsenek felkapcsolva, és még térképünk sincs. Ez elég veszélyes módszer. Nem volna jobb, ha – még mielőtt lezuhanunk valahol – felkapcsolnánk a fényszórókat, és készítenénk egy térképet, amelyen láthatnánk, hogy hol vannak a szakadékok?”
A felvázolt probléma nagyon hasonló Kóródiéhoz. A megoldás azonban drasztikusan különböző. Míg Kóródi azt sugallta – nyilván László elméleteinek hatására –, hogy el kell nyomnunk a „régi típusú” racionális gondolkodást, és hinni kell valami spirituális katyvaszban, addig Foley azt ajánlotta, hogy nézzünk körül, kapcsoljuk fel a reflektort és ismereteink alapján racionálisan döntsünk. Foley nagyon jól tudja, hogy ezek nem lesznek könnyű döntések. Alkalmasint számos megszokásunknak, bevésődésünknek, társadalmi, gazdasági szabályunknak ellentmondanak – de a racionalitással nem szabad szakítani!
Észre kell venni, hogy a László Ervin-féle elgondolásokból semmilyen végrehajtható program sem következik. Megengedem, hogy László esetleg jól látja a konkrét, fennálló problémákat, hogy szerepe lehetett a téma előtérbe helyezésében, de filozófiája, világmagyarázata alapján semmilyen irányvonalat sem lehet kitűzni, nem lehet konkrét politikai, gazdasági, szociális döntéseket hozni. Álljunk le a nehezen haladó hidrogénfúziós kutatásokról, és öntsük a pénzt a vákuumenergia-kinyerő technológiákba? Kötelezzük a katonaságot, hogy adja át lakossági felhasználásra a földönkívüliektől megtanult, megszerzett technológiákat? Kérdezzük meg az asztrológusokat, halott rokonainkat, hogy mit kezdjünk a CO2-kibocsátással, az elszennyeződő vizekkel?
Lászlóval és a hozzá hasonlóan gondolkodókkal lehetnek közös céljaink, de emiatt nem tekinthetünk el attól, hogy a tudományos eredményekkel gyökeresen ellentétes állításaikat kritizáljuk. Kaphat környezetvédelmi elismerést, de egy természettudományos egyetemi kar díszdoktori címét...?
Nézzék meg a cikkben hivatkozott interjút a professzorral! Nem is az háborított fel benne, amiket mondott, hanem hogy mit tett a riporter hölggyel (és a háttérből néha előkerülő operatőrrel). A hölgy olyan dolgokról hallott autentikusnak tűnő formában információt, amelyek a tudomány legérdekesebb területei közé tartoznak (kozmológia, kvantumelmélet, kognitív tudományok), de az információ zöme teljesen áltudományos volt, a tudomány eredményeivel legtöbbször teljesen szembenállt.
Ehhez nem kell asszisztálni!
Jegyzetek
Bencze Gyula: „Kiszera méra bávatag” – posztmodern módra (Népszabadság 1997. február 15.); László Ervin “Kozmikus kapcsolatok” c. könyvének kritikai ismertetője
Bencze Gyula: A harmadik évezred fantáziaképe (Magyar Tudomány 1999. január); László Ervin „Harmadik évezred – veszélyek és esélyek” c. könyvének kritikus ismertetője
Hraskó Gábor: Teleportáció (Természet Világa 130.évf. 7.sz. – 1999. július). A cikk a kvantumteleportáció, és ezen belül a kvantum-összegabalyodás egyszerű magyarázatát adja.
Hraskó Gábor: Vákuumenergia (Természet Világa 130. évf. 9.sz. – 1999. szeptember). Cikk a térenergia, vákuumenergia egyszerű magyarázatával.
László Ervin blogja: From Music and Science to Worldshift 2012
A Pécsi Tudományegyetem díszdoktorai: László Ervin
A Római Klub riportjai
A Budapest Klub kiáltványa: Világváltás 2012
László Ervin az ezoterikus Szintézis Szabadegyetem tudományos fővédnöke. A szabadegyetem további fontosabb tagjairól info itt.
Idézetek László Ervin írásaiból
There is solid scientific evidence backing up the prophecy that the end of 2012 will be a turbulent epoch. Will we be ready for the abrupt shifts and disruptions it will bring, and ready to seize the opportunities that will open in their wake? We must now face this question. The answer to it is not yet in, but one thing is certain: we must wake up to both to the dangers and to the opportunities of the “WorldShift 2012” awaiting us.
A non-lokalitás (kvantum összefonódás) makroszkopikus kiterjesztéséről
The particles and atoms in your body are “entangled” with each other: they receive and transmit information not just by biochemical means, but by the remarkable process known in quantum physics as “phase-conjugate quantum resonance.” Phase-conjugate quantum resonance is a term used by physicists that means that the particles are “non-locally entangled.” It is thanks to the existence of this ultrafast, ultrasubtle, but enormously efficient way of transmitting information that your body can be alive, and stay alive.
A kvantumelmélet mint a pszí bizonyítéka
Yes, I know that ESP has been dismissed by mainstream science as superstition, but today, at its leading edge, science opens up the possibility that ESP is based on a real quantum-physical process of cerebral information transmission.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Komavary · http://orokorom.freeblog.hu 2010.04.08. 08:17:59
Egy távgyógyítás esetleírása volt: a beteg Angliából elküldte egy hajszálát elemzésre, azt Magyarországon elemezve meghatározták a gyógymódót (talán valamilyen homeopátiás cucc volt, ebben nem vagyok biztos), és a gyógymód olyan hatásos volt, hogy a beteg állapota már a szer postára adása előtt (!) javulni kezdett.
milkapista 2010.04.08. 08:50:52
milkapista 2010.04.08. 08:55:58
Vagy csak ennyire vágyik az elismerése? Bárkiére?
pounderstibbons 2010.04.08. 09:46:44
"Én húsz éve megérkeztem, mint Kryon a mágnesesség mestere. Micsoda véletlen, ahogy elérkeztek 2012-höz, minden mágnesség megváltozik! Elárulom nektek, hogy ez miről szól: Képessé tesz valamire. Ebben a pillanatban sokkal több információ érkezik a DNS-etekbe, mint bármikor korábban. Erőteljes és ezoterikus (spirituális) dolgok. És ha te inkább intellektuális vagy, ebből semmit nem fogsz érezni. Hogy miért? Mert tiszteletben tartjuk a szabad választást. Nem fogtok felismerni semmit, ezekből a dolgokból. Mindez véletlen marad, ha ezt mondja az elméd.
Ez most elkezd változni. Mert ami most kezd történni, az a nemlineáris gondolkodás kezdete. Ez végül létrehoz majd egy konceptuális társadalmat. Nagyon lassan, 2012 után az Emberi faj elkezd majd használni néhányat az elveszett DNS-képességek közül, amelyek még mindig ott vannak a testedben, de nem használtátok őket évezredeken keresztül.
Közeledtek 2012 megtapasztalása felé, megkezdődik a magok elvetése, hogy növekedjen a fizikai bolygó rezgésszáma. Ez az ami rajtatok múlik.
Egy újfajta vibrációval fogtok belépni 2012-be. A hét milliárd embernek kevesebb mint fél százaléka kell hogy felébredjen. Ez nem olyan sok. Gyakorlatilag, ez csak 10%-a a 350 millió Lemúriainak, akik itt élnek most köztünk… ez igen méltányos arány."
kryon.hu/2012.htm
Kanda 2010.04.08. 10:21:07
"Egyáltalán nem igaz, hogy akármi megtörténhet! A lehetséges kimenetelek valószínűségei különbözőek, és bőven vannak olyan lehetőségek, amelyek valószínűsége pontosan zéró.
...
Minden ésszerű értelmezés szerint László Ervin érvrendszere tudománytalan,"
Attól, hogy valaminek a valószínűsége nulla, még bekövetkezhet. Korábban szerepel:
" Vágó ismeri annyira a kvantumelméletet, hogy tudja, abban a makroszkopikus fizikától eltérően valószínűségi törvények szerepelnek. "
Ha a fizika mikroszkópikusan valószínűségre épül, akkor makroszkópikusan is. Csak a modellek determinisztikusak, mert könnyebb azokat használni. Én eddig úgy tudtam, hogy ez a tudomány álláspontja. Javítson ki valaki, ha tévedek.
ern0 · http://linkbroker.hu/ 2010.04.08. 11:26:25
De nem.
Az egyes tudományágakat - a szellemi élményekben való kéjes elmerülésen felül - azért műveljük, mert segítségükkel megjósolhatunk dolgokat. Pl. ha benzin és levegő megfelelő keverékét adott körülmények között szikrával felrobbantunk, az erőt tud kifejteni, és a ha precízen kiszámítjuk, hogyan s merre, mindig ugyanakkorát, ugyanúgy. Ezen elv alapján készülnek a motorok.
De, hogy valami egyszerűbbet említsek, gondolom magad is találkoztál azzal a jelenséggel, hogy ha valamit felteszel a polcra, az onnan nem esik le, ellenben ha valamit kiejtesz a kezedből (mint az említett jelenetben Vágó István), az meg leesik, kivéve a gázzal töltött lufit.
Egy ilyen kiszámítható világban élünk.
Kanda 2010.04.08. 11:59:42
Ezt nem tudod megcsinálni, mert minden anyag elemi részecskékből áll elő, amikre meg már a kvantumfizika törvényei vonatkoznak. Az pedig vallószínűségekkel számol. Nem értek hozzá, de szerintem már atomi szinten is lehetetlen _pontosan_ megjósolni a végkimenetelt. Nyílván minél több részecskénk van, annál inkább tudunk hagyatkozni a statisztikára, ami az egészre ad egy jó becslést. Ez azonban nem jelenti azt, hogy soha, semmilyen körülmények között nem jöhet létre más végeredmény, csak azt hogy annak nagyon kicsi a valószínűsége. Ahogy az előző hozzászólásomban is írtam a nulla valószínűségi esemény is bekövetkezHET.
alagi 2010.04.08. 13:22:55
De a legtobb esetben a kvantummechanikai bizonytalansag teljesen elhanyagolhato.
Pl. egy benzinmotorban levo robbanaskor a hengerben felszabadulo energia= (saccperkb, onkenyes egysegben)
1 +/- 0.05 (mennyi benzint sikerult befecskendezni) +/- 0.05 (mennyire tokeletesen egett el eppen) +/- 0.01 (hany fok van eppen) +/- 0.001 (kanyarban kicsit mas) +/- (mittudomenmeg mi) +/- 10^(-10 ...-20) (kvantummechanikai bizonytalansag)
Persze, nem tudjuk biztosan, de a merestechnikai korlatozottsagunk nagyon magasan felette van az elvi, kvantummechanikai hatarnak a fizika nagyon sok teruleten.
Laszlo Ervin epp csak az elso sorat olvassa el az osszefonodassal kapcsolatos tudomanyos cikkeknek (ha egyatalan), es ezert ugy tunik semmit nem tud a dekoherenciarol, ami az a jelenseg, hogy az osszefonodas nagyon konnyen el tud veszni a kornyezettel valo kolcsonhatas hatasara, es kiserletekben nagyon kemenyen kell kuzdeni ez ellen, egyatalan nem egyszeru dolog egy osszefonodasos kiserletet konkretan vegrehajtani.
Az, hogy minden mindennel ossze van fonodva, egyszeruen nem igaz, pont az ellentete: semmi nincs osszefonodva semmivel, kiveve ha nagyon odafigyelve csinalunk egy osszefonodott part, es rettentoen vigyazunk ra (hogy semmivel ne hasson kolcson). Minden egyeb esetben a dekoherencia megszunteti az osszefonodast.
alagi 2010.04.08. 13:41:34
Annak hogy a konyv atessen a polcon, megcsak nem is nulla a valoszinusege, pusztan igen kicsi ( 10^(-100) ) (ez a kvantummechanikai alagut-jelenseg), megis, a gyakorlati eletben teljesen jol mukodik az a hozzaallas, hogy a dolgok soha nem esnek at a polcon.
Szerintem a kozeljovo problemait, amikrol itt is szo volt (felmelegedes, peak oil,stb.) erdemes olyan modszerrel megoldani probalni, aminek a mukodesi eselye legalabb 0.5 korul van. (es nem egy olyannal aminek ugyan nulla az eselye, de ennek ellenere tudjuk, hogy bekovetkezHET)
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.08. 14:45:08
Azért nulla a vaslószínűsége, mert NEM következhet be. E mellett, ha valaminek nem nulla, de nagyon-nagyon kicsi a valószínűsége, az nagyon praktikusan azt jelenti, hogy nem következik be.
Az elborzasztó az az, hogy ha valaki hall valamit a kvantumelméletről, aztán úgy interpretálhatja, hogy tehát bármi bekövetkezhet. Semmi értelmes eredményre nem vezet ez. Ha meg valami tényleg bekövetkezhet, akkor azt a kvantumelmélet előre fogja jelezni; nem annak ELLENÉRE fog bekövetkezni.
Fira Heffner 2010.04.08. 16:00:10
Szilágyi András 2010.04.08. 16:03:57
Tom Benko 2010.04.08. 17:11:26
nyari mikulas (törölt) 2010.04.08. 17:31:26
nyari mikulas (törölt) 2010.04.08. 17:37:09
Abstract: A logically consistent way of maintaining the events of probability zero are actually impossible is presented.
2010.04.08. 23:23:08
megyek is pozitronpszichologiat tanulni, ugyis lassan lesznek gondolkodo robotok, szukseg lesz szakemberekre :D
quodlibet21 (törölt) 2010.04.09. 11:25:52
quodlibet21 (törölt) 2010.04.09. 11:29:03
2010.04.09. 15:13:25
"0-valószínűség = lehetetlen esemény = soha nem következik be."
ezek szerint soha nem tudunk az egesz szamok halmazabol veletlenszeruen kivalasztani egy szamot, mert egesz egyszeruen az az esemeny nem kovetkezik be, hogy egy szamot kivalasztunk. a klasszikus felfogasod szerint. mivel az egesz szamok halmaza vegtelen szamossagu, ezert barmely szam eltalalasanak valoszinusege 1/vegtelen, azaz 0. 0+0+0+...0 pedig egyenlo nullaval.
tovabbi olvasnivalo:
mathforum.org/library/drmath/view/55676.html
similarthings 2010.04.09. 15:36:12
Az USA-ban - ahol 300 milliós a lélekszám, az életszínvonal elég magas, viszont az alsó-közép közoktatással hasonló gondok vannak mint nálunk - hatalmas a piaca ennek a fajta szendvicsnek.
Hiszen bárki megtalálhatja azokról a dolgokról az autentikusnak látszó magyarázatot, amelyek már a médián túl a csapból is folynak. Ez a populáció 90%-a számára fogyasztható termék. Kiszolgálja az igényeket, megnyugtatja és helyére teszi az összezavarodottakat.
Lásd címszavakban a teljesség igénye nélkül mint UFO-k, globális felmelegedés, ezotéria, világvége és a legnépszerűbb (nem feltétlenül egyházba szervezett) vallási tanok tudományos igazolása.
Perfetto.
Egyébként megkíséreltem MEGÉRTENI mindazt amit L.E. mondott, felhasználva meglévő, természettudományokból származó ismereteimet, illetve esetenként értelmező szótárt, azonban nem mindig jártam sikerrel.
Őszintén szólva ha élőszóban kellene nekem erre reflektálnom, akkor totális bizonytalanság fogna el – már ha komolyan veszem az elmondottakat és a beszélgetőpartnert – mivel nem tudnék az értelmezés hiánya végett megfelelő választ nyújtani. Persze egy idő után felkészültebb ember felfoghatja hogy nem az ő készülékében van a hiba.
De ilyenkor mi a teendő?
Pláne ha a vitapartnerünk hivatalosan jóval magasabb tudományos fokozattal rendelkezik mint jómagunk.
Udvariasan bólogatás, vagy ellenkezés – amely parttalan vitát eredményez – avagy egyszerűen ott kell hagyni a „vitapartnert”?
Fogalmam sincs.
Nem lettem volna Vágó helyében. Kínos szituáció lehetett. Legalábbis nekem innen így tűnik.
nyari mikulas (törölt) 2010.04.09. 16:01:07
Gondolj bele: 1/megszamlalhato vegtelen nem egyenlo 1/megszamlalhatatlan vegtelen...
Tom Benko 2010.04.09. 16:10:27
Szilágyi András 2010.04.09. 17:41:30
nyari mikulas (törölt) 2010.04.09. 18:16:18
Az A kimenet valoszinusege 1. Minden setetben biztosan bekovetkezik.
A B kimenet valoszinusege mennyi?
Szerintem B lehetetlen esemeny, valosznusege 0.
Azt mondjatok, hogy van lehetetlen 0 valoszinusegu esemeny es lehetseges 0 valoszinusegu esemeny?
Akkor az, hogy egy esemeny valoszinusege 0 az semmit nem mond arrol, hogy bekovetkezhet vagy sem?
Es ebbol a fenti vita alapjan oda kovetkezteteunk, hogy a nulla valoszinusegu esemenyek azok mind lehetsegesek, azaz a tudomanyos torvenyek szerint barmi megtortenhet, a vilag nem determinisztikus, hanem valoszinusegi, es valoszinuseg nem mond semmit arrol, hogy az esemny bekovetkezik, vagy az ellentett esemeny kovetkezik be.
Ez is egy megkozelites. Megyek megkerdezem a josnomet egyetert-e.
2010.04.09. 19:55:13
"Es ebbol a fenti vita alapjan oda kovetkezteteunk, hogy a nulla valoszinusegu esemenyek azok mind lehetsegesek, "
nem mind lehetsegesek
pl az, hogy Matyas kiraly holnap delben becsenget hozzad, egy 0 valoszinusegu esmeny, es semmi okunk azt hinni, hogy bekovetkezhet.
ellenben az, hogy veletlenszeruen egy racionalis szamot szursz ki a szamegyenesen, szinten 0 valoszinusegu esemeny, de ugyanakkor nem lehetetlen
"azaz a tudomanyos torvenyek szerint barmi megtortenhet, a vilag nem determinisztikus, hanem valoszinusegi, "
kvantumszinten igy van, makroszinten azonban a valoszinusegek osszegzodnek, es az eredo valoszinusegek mar hatarozottan szukiteni fogjak a lehetseges kimenetek szamat
"es valoszinuseg nem mond semmit arrol, hogy az esemny bekovetkezik, vagy az ellentett esemeny kovetkezik be."
pont arrol van szo, hogy a valoszinusegi ertelmezessel egy csomo lehetetlennek gondolt dologra adhato magyarazat
pl ha az elektront kis tomor golyonak tekinted, akkor lehetetlen lenne atjutnia egy potencialgaton, viszont ha valoszinusegi fuggvenykent tekintesz ra, akkor egyertelmu a magyarazat, miert jutott at megis: mert nem nulla a valoszinusege annak, hogy egyszercsak kivul talalja magat a falon
abban igazad van, hogy annak a valoszinusege nulla, hogy olyan szituaciot konstrualjunk, amiben a nulla valoszinusegu esemeny bekovetkezik :)
olvasgatasra javasolt konyv, valoszinuseg-osszegzes temakorben:
Richard Feynmann-tol a Q.E.D.
nyari mikulas (törölt) 2010.04.09. 20:04:50
Ha valoszinusegi fuggvenykent tekintesz ra, akkor a fentiek szerint ott is megjelenhet, ahol nulla a valoszinusege, hiszen a nulla valoszinuseg nem jelenti azt, hogy nem tortenhet meg.
A fentiek szerint ha valoszinnusegrol van szo, akkor a nulla valoszninusegu esemeny is bekovetkezhet, azaz minden es mindennek az ellenkezoje is igaz lehet.
alagi 2010.04.09. 23:59:21
Ezt felreerted, a bekovetkezhet/ nem kovetkezhet be, es nulla/ nem nulla valoszinuseg kozott nincs kozvetlen kapcsolat. (azt leszamitva hogy ha valami nem kovetkezhet be, akkor nulla a valoszinusege (ami forditva nem igaz))
legyen egy egyenletes eloszlas 0 es 1 kozott valos szamokon.
Az az esemeny hogy 0.5 jon ki:
nulla valoszinusegu, es bekovetkezhet
Az az esemeny hogy 1.5 jon ki:
nulla valoszinusegu, es nem kovekezhet be.
Ezt felfoghatod a kerdes pontatlansaganak is, pl definialhatnad az esemenyt ket szammal is: egy E(a,b) esemeny bekovetkezik, ha a kijovo szam: a<x<b
Igy nem fogsz semmi furcsasagot tapasztalni. P(E(a,a))=0, es nem is kovetkezhet be.
nyari mikulas (törölt) 2010.04.10. 00:10:41
Van-e kulonbseg a ketfele nulla valoszninuseg esemeny kozott, mond-e valamit is az esemeny bekovetkezesenek eselyerol a valoszinusege?
Azutan alkalmazzuk ezt a valos vilagra, ahonnan indultunk. A reszecskek helyzete, mozgasa stb valoszninusegekkel irhato le, azt jelenti-e ez, hogy semmit nem allithatunk, barmi megtortenhet?
A szamkivalasztast nem tudom elkepzelni mint gyakorlati esemenyt, tudsz egy peldat adni ra a valosagbol, ahol ilyen nulla valoszinusegu megtorteno esemeny lathato?
alagi 2010.04.10. 00:28:21
Nem, peldaul a fenti peldaban: nem tortenhet meg, hogy 1.5 jon ki.
Pont ezert adtam a E(a,b) fe'le esemenyt, mert a valos vilagban ilyesfele esemenyek vannak, peldaul egy meresi eredmeny tipikusan x =m +/- e, azaz (durvan fogalmazva) m-e< x < m+e
"A szamkivalasztast nem tudom elkepzelni mint gyakorlati esemenyt, tudsz egy peldat adni ra a valosagbol, ahol ilyen nulla valoszinusegu megtorteno esemeny lathato?"
Ez inkabb csak elvi problema. A tipikus pelda a kovetkezo: feldobsz egy tu"t, az leesik a padlora, az eszakhoz kepesti iranya definial egy szoget. Elvileg lehetseges, es nulla valoszinusegi esemeny az, hogy ez a szog pont nulla lesz. Gyakorlatban persze ez a kerdes nem igen merul fel, mert az iranyt nem lehet csak hibaval megmerni, pl azert is mert a tu"t atomok alkotjak es nem egy egzakt egyenes. Tehat nem tudunk megbizonyosodni arrol, hogy az esemeny bekovetkezett, csak azt tudhatjuk, hogy a szog meresi pontossagon belul nulla.
nyari mikulas (törölt) 2010.04.10. 00:42:31
A fenti 0-1 es 1.5 peldadban, ha _csak_ valoszinusegi leirasunk van, csak azt tudjuk, hogy a 0.5 es az 1.5 egyforman 0 valoszinusegu esemenyek.
Ha valamirol csak valoszinusegi leirast tudunk adni, akkor nem tudhato, hogy egy esemeny/allapot bekovetkezhet-e?
Igen a valos vilagban egy valos tu nem vegtelen sok kulonbozo iranyba mutathat, hanem a tu vastagsaga es a meres felbontasa altal meghatarozott veges szamu iranyba.
alagi 2010.04.10. 00:42:51
es ez persze a meresi pontossag altal meghatarozott nullanal nagyobb valoszinusegu esemeny.
alagi 2010.04.10. 00:49:24
De nem egyformak: az egyik bekovetkezhet, a masik nem.
"Ha valamirol csak valoszinusegi leirast tudunk adni, akkor nem tudhato, hogy egy esemeny/allapot bekovetkezhet-e?"
De igen, lasd 0.5 es 1.5.
vagy ha ennel konkretabb pelda kell akkor pl. vegyuk a veletlen bolyongas problemajat (egesz szamokon mozogsz nullarol indulva, minden lepesben penzdobas utan jobbra vagy balra egyet lepve). A leheto legveletlenebb modell ;) , es megis, lehetetlen esemeny az, hogy egy lepes utan -2 nel jarj.
Szibarita 2010.04.10. 00:50:57
Aki a mechanikus vilagban hisz, nagyobb szamar, mint egy szcientologus vagy egy fiatal-fold kreacionista, plane hogy feltudomanyos alapon teszi, netto muveletlensegbol.
Ezert is tud a muveletlen ateizmus a tobbi buta vallasnal is rohejesebb lenni.
alagi 2010.04.10. 00:54:10
Hogy is van ez a bizonyitas?
nyari mikulas (törölt) 2010.04.10. 01:00:52
Bekovetkezhet-e ez az esemeny, vagy sem?
Joco74 2010.04.10. 10:06:05
alagi 2010.04.10. 10:53:15
Bekovetkezhet-e ez az esemeny, vagy sem? "
(Kicsit durvan fogalmazva, tehat tankonyvben meg ehhez kepest kicsit precizkedni kellene)
Ha X egy kontinuum resze, nulla merteku, es E(X-dx,X+dx) pozitiv valoszinusegu, akkor igen, egyebkent nem. (pl ha diszkret valoszinusegek vannak akkor sem)
@Joco74: Megigerem tobbet erre nem valaszolok :)
kaffogó hebrencs 2010.04.10. 21:15:05
Telepátia: hát velem már volt olyan, hogy megéreztem, hogy néz valaki, és úgy is volt. Ezt nem tudnám produkálni egy tudományos kísérletben, de azért azt tegyük hozzá, hogy sokszor főiskolán sem sikerült vizsgadrukk miatt kiadni dolgokat, hát nem is hitték el, hogy én ezt tudni szoktam, csak pont a vizsgán nem megy.
Szóval vannak olyan dolgok, amik nálam szürkezónás területek, a megérzések pont ilyenek.
Gyógyítás: alapvetően nem szeretem az álgyógyítókat, de mondjuk a hivatásos orvosok konkrétan olyan érzeketlenül bántak velem(tisztelet a kivételnek), mintha egy darab hús lennék. Hát nem csodálom, hogy sok ember inkább a másikat emberi, érző lénynek néző álgyógyítóhoz megy, mint a közönyös, mogorva valódi orvoshoz.
Az mindenesetre szomorú, hogy jólképzett tudományt művelő ember nevét adja ehhez a 2012 mizériához.
Volt egy szerepjáték, a Shadowrun, ott is 2012-ben jöttek vissza a földre a sárkányok, a tündérek, meg mágia. De már 16 éves koromban tudtam; hogy ez fikció.
ezobiooko · http://ezobiooko.blog.hu 2010.04.10. 21:34:27
Köszönjük. Ez tényleg jól esett.
Megérzések: www.termeszetvilaga.hu/tv98/tv9809/koinci.html
Gyógyítás: ezzel nem lehet vitatkozni. Reméljük ez változni fog.
pounderstibbons 2010.04.10. 23:10:46
Shadowrun rulez!
Én már várom 2012-t amikor átképezhetem magam hermetikus ősmágussá, amiről most hallottam, hogy 2 év múlva indul rá képzés a SOTE-n :)
És onnantól kezdve sokkal látványosabbak lesznek a szkeptikus-sarlatán viták, mert tűzgolyók fognak röpködni.
(A sarlatánokból persze minimum majom totemű sámán lesz)
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.10. 23:37:49
Valszámból egyes. Egyetemi valszám alapfogalmak. A lehetetlen esemény és a nulla valószínűségű esemény nem ugyanaz.
"Az elborzasztó az az, hogy ha valaki hall valamit a kvantumelméletről,..."
Nem csak ez az elborzasztó, hanem az is, hogy a Szkeptikus Társaságban rendre azok a megmondóemberek, akik nem értenek igazán ahhoz, amiről fecsegnek.
Így, miközben valahol igazuk van, akkora támadási felületet adak, és lejáratják az ügyet, hogy inkább ne volnának.
Nem értem, hogy Hraskó Gábor és Vágó István miért fecseg marhaságokat, és miért nem gondoskodik inkább arról, hogy hozzáértők szólaljanak és írjanak.
Amit itt Hraskó Gábor elkövetett, az a merő jó szándékból, és hülyeségből elkövetett tipikus néphülyítés.
Amikor elejtek egy poharat, akkor az nagy valószínúséggel le fog esni. Elhanyagolhatüan kicsi a valószínúsége, hogy normlis körülményekközött ne essen le. De nagyobb, mint nulla, és még ha null is volna, akkor sem volna lehetetlen. Kár ezt tagadni, pontosan kell foglmazni. Bizonyos szellemi nagyság mellett megengedhető az a luxus, hogy őszinték legyünk. Alatta meg megy az ilyen "politikai" hazudozás.
Szépen, potosan, tudományosan kell fogalmaznia a tudomány védőjének.
Persze László Ervinnekszázszor inkább nins igaza, mint Vágónak vagy Hraskónak, csak Vágó s Hraskó sem éppen az igazság, tudományosság, racionalitás és intelligencia csúsát képviselik.
Ez van kérem. Az SZT-ben a kicsit szar szidja anagyon szart.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.10. 23:52:37
Az SZT nagyban kritizál másokat, ugyanakkor a vezérkar ugyanolyan dogmatikus, tuskó emberekből áll, mint bármlyik ezoterikus társaságé. Kb annyi önkritikája van, kb annyira figyelmes az észérveken lapuló kritikára.
Itt van apélda, amikor Gábor nem képes felfogni, hogy hülyeséget mond egy matematikai kérdésben.
Szilágyi András 2010.04.11. 00:35:40
Tudjuk, Mátyás. Az igazság, a tudományosség, racionalitás és intelligencia csúcsát természetesen egyedül Te képviseled. És mélyen megtisztelve érezzük magunkat, hogy leereszkedsz közénk és ránk sugárzod lángeszed fényét.
pounderstibbons 2010.04.11. 00:46:22
"Amit itt Hraskó Gábor elkövetett, az a merő jó szándékból, és hülyeségből elkövetett tipikus néphülyítés."
Úristen, ha te nem jössz most, akkor emberek millió (akik ugranak azonnal H.G. minden szavára) hagyják ki a számításaikból, hogy igenis létezhet lebegő pohár, ami miatt kb. 16csillió évente 0.2 euróval kevesebbet kell ügyetlenség miatt levonni a világ addig létező összes pincérnői közül az egyik fizetéséből.
"Szépen, potosan, tudományosan kell fogalmaznia a tudomány védőjének.
Persze László Ervinnekszázszor inkább nins igaza, mint Vágónak vagy Hraskónak"
Ervinnekszázszor hányszor nins igaza szépen potosan fogalmazva?:)
2010.04.11. 01:32:07
arrol beszelsz, hogy emberek nem tudjak megkulonboztetni a nulla valoszinusegu esemenyt a lehetetlen esemenytol, es hozol egy le nem eso poharat peldanak?
remelem ez csak ironia akart lenni...
majd ha leirtak es le is teszteltek a gravitacio kvantumelmeletet, akkor talan peldalozhatsz ilyesmikkel, addig azonban az a pohar makroszkopikus szinten kotelezo jelleggel lefele fog esni.
ugyanugy, ahogy az elektron is csak a nanomeretu potencialgatakat tudja veletlenszeruen atlepni, a centimeteres tartomanyban mar ugyanez nem sikerul neki, a gravitacio is determinisztikusan mukodik makroszinten. ha nem igy lenne, mar tapasztaltuk volna. pillanatnyilag azonban ugy tudom hijan vagyuk kvatumszintu gravitacios jelensegeknek
nyari mikulas (törölt) 2010.04.11. 02:31:36
Nem, nincs igazad, ez nem valoszinusegi, hanem determinisztikus esemeny, melyet nagyon jo kozelitessel (nagy pontossaggal) leir gravitaccio torvenye.
Ha egy tárgyat elengedünk, és a test esését befolyásoló tényezők hatása elhanyagolható, akkor a mozgás tekinthető szabadesésnek . A szabadon eső testre egy erő hat, mégpedig a Föld vonzóereje. Ilyen folyamat például egy elejtett pohar viz mozgása.
A nehézségi gyorsulás az a gyorsulás, mellyel a szabadon eső tárgy a levegő ellenállását figyelmen kívül hagyva mozogna.
A nehézségi gyorsulás értéke a Földön a 45°Földrajzi szélességen, tengerszinten g= 9,80665 m/s^2.
Hallgatolagosan a poharat szobahomersekletu, nem nagy sebesseggel felfele aramlo levegoben, a fold felszine kozeleben *hetkoznapi korulmenyek kozott) ejtem el.
Leesik.
Mindig.
Ne higgy nekem. Vegezz kiserleteket.
szemet 2010.04.11. 11:56:14
Azaz determinisztikus jelenségeknek is tulajdonít(hat)unk valószínűséget, ami ekkor az információ hiányt fejezi ki.
Pl. egy adott pénzfeldobási kísérlet newtoni mechanika értelmében lehet tökéletesen determinisztikus, mi viszont nem rendelkezünk elég információval (erők, széljárás stb...) ezért 0.5-nek becsüljük a fej kimenetelét. Ha valami extra információhoz jutunk a becslést persze korrigálhatjuk.
Ily módon a fizikai valóságtól függetlenül is tulajdoníthatunk valószínűséget a pohár lebegésének, pusztán abból a tényből kiindulva hogy a leesésről szóló modellünk nem tartalmaz 100%-nyi információt 100%-os biztossággal mindenről amik a leesést befolyásolhatják.
Szilágyi András 2010.04.11. 13:09:13
Mindössze arról van szó, hogy László Ervin a kvantumelméletnek azt a New Age-es, ezoterikus körökben népszerű, többek között Fritjof Capra által is hangoztatott értelmezését adta elő, hogy a világban bármi megtörténhet. (Ezt gyakran azzal tetézik, hogy csak erősen akarni kell valamit, és megtörténik, mert a tudatunk kvantumosan össze van fonódva a külvilággal, így befolyásolja annak hullámfüggvényét.) Hraskó Gábor arra mutatott rá, hogy ez ebben a formában nem igaz, és visszaélés a tudománnyal.
Egyébként a fizikus szak felvételi beszélgetésén is előfordult olyan kérdés, hogy mi a valószínűsége, hogy az épület hirtelen 10 cm-rel felemelkedik. A Heisenberg-féle határozatlansági reláció értelmében ez megtörténhet nagyon rövid időre. No de ez csak elméleti játszadozás, aminek nincs gyakorlati jelentősége, mint ahogy annak sem nulla a valószínűsége, hogy alagúteffektus révén hirtelen áthatolok a falon és a szomszéd szobában jelenek meg, de az Univerzum élettartama alatt nem várható a bekövetkezése.
nyari mikulas (törölt) 2010.04.11. 13:33:06
Igen egyetertek, szorszalhasogatas.
"mint ahogy annak sem nulla a valószínűsége, hogy alagúteffektus révén hirtelen áthatolok a falon és a szomszéd szobában jelenek meg,"
Es meg ha nulla lenne a valoszinusege akkor sem lenne lehetetlen esemeny... ;-)
Az epulet 10cm-es felemelkedse es a hatarozatlansagi relacio kozott nem latom a kapcsolatot. Nem sokkal kisebb tavolsagra gondoltak?
∆x * ∆p ≥ h/ 4pi
Derwish 2010.04.11. 15:43:25
Tisztelt Hraskó Úr!
Mivel véletlenül olvastam a Káoszpont-ot ,felhívnám a figyelmét a 119-120.oldalon bemutatott kísérletre amit Günter Haffelder a stuttgarti Kommunikációs és Agykutató Intézet munkatársa végzett nyilvánosan,amin László Ervin is jelen volt.Ennek a tudományos kísérletnek a leírása,amúgy megtalálható a Világváltás 137.oldalán is.Érdekes,hogy ez elkerülte a figyelmét,de gyanítom a cikke ezen részéből,hogy nem is olvasta ezeket a könyveket,vagy ha olvasta akkor szándékosan nem mutatta be .Sajnos, a cikke így értékelhetetlen,mert nem tartalmaz minden "Tényt",és sajnos meglehetősen felszínes hozzá állásról tanúskodik,főleg úgy hogy ezen könyvek borítóját még be is illesztette.
Komavary · http://orokorom.freeblog.hu 2010.04.11. 15:53:26
Ennek révén megvan az a cikk, amiről az első hozzászólásomban beszéltem:
Sági, Maria (2002) Healing through the Ψ Field: Two Experiments.
Günter Haffelder lehozta valahol az eredményét?
Derwish 2010.04.11. 16:49:59
(a teljes leírást amúgy László Ervin idézi az előbb említett könyvekben)
Amúgy szerepel még ugyanitt C.Maxwell Cade,az angliai Institute of Electrical Engineers munkatársa által mért több mint 3000 ember különböző tudatállapotban mért EEG-jével történt kísérlete is.Cade azt tapasztalta,hogy a gyógyítás folyamatában a gyógyító saját,jellegzetes ötödik állapotú hullámmintázatát viszi át a kezeltre.
Derwish 2010.04.11. 17:28:40
www.idegen-szavak.hu/keres/cinikus
Sajnos ha valamit cinikusnak nevezhetünk,az pontosan Hraskó szemellenzős,és a kákán is csomót kereső mentalitása.
nyari mikulas (törölt) 2010.04.11. 22:44:37
Az en olvasatomban a hatarozatlansagi relacio azt mondja, ki, hogy milyen pontossaggal ismerhetjuk egy reszecske ket parameteret (pl helye es sebessge).
Hogy jon ehhez a haz es a 10cm emelkedes?
Legrosszabb esetben is csak arrol lehet szo, hogy nem tudod pontosan, hol van a haz. A 10cm-es hiba az nekem igy is soknak tunik, de akkor se nem arrol van szo, hogy ugral, hanem csak arrol, hogy nem tudod, hol van (es eddig sem tudtad).
Az emelkedeshez hely es mozgasallapot valtozashoz akkor is ero kellene.
Ha tevednek, kerlek nutass ra.
jafar 2010.04.12. 08:43:46
"Amikor elejtek egy poharat, akkor az nagy valószínúséggel le fog esni. Elhanyagolhatüan kicsi a valószínúsége, hogy normlis körülményekközött ne essen le. De nagyobb, mint nulla, és még ha null is volna, akkor sem volna lehetetlen. Kár ezt tagadni, pontosan kell foglmazni."
Volna kedved megosztani velünk annak a referált fizikai folyóiratban megjelent cikkednek az adatait, ahol kvantumgravitációval foglalkozol? (csak hogy nehogy valaki téged is dilettánsnak nézzen)
Bobby Newmark 2010.04.12. 11:35:54
neofin 2010.04.12. 13:38:16
"Gravitational Collapse and Radiation of
Grand Unified Theory"
arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0710/0710.0419.pdf
---------------------------
Egyébként nem hiszem, hogy László Ervin eltérne más - holisztikus tudósoktól ...
pl. Penrose - Quantum Mind elmélete..
Schrödinger - Védikus gondolatai ...
Grandpierre A. -ról nem is beszélve..
Minnél inkább eltér valaki a meglévő paradigmáktól - annál inkább látszik ÁlTudományosnak.
És hogy ki Tudományos - vagy ÁlTudományos .. - az igazából 100-200 év múlva derül ki ...
Derwish 2010.04.12. 16:12:12
www.hunscan.hu/articleGroups/tudaspresszo/lehet-eselyuk-a-tudosoknak-az-altudomanyok-ellen
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.12. 17:32:33
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.12. 18:00:38
A Sági Mária féle anyagról van szó?
bdigital.ufp.pt/dspace/bitstream/10284/773/3/119-126Cons-Ciencias%2002.pdf
Ez nem tudományos anyag. Hol van ez rendesen leközölve, ahol az adatok, módszer, analízis részletesen olvasható?
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.12. 18:01:20
bdigital.ufp.pt/dspace/bitstream/10284/773/3/119-126Cons-Ciencias%2002.pdf
Buzzword 2010.04.13. 14:52:31
KenSentMe 2010.04.13. 17:45:02
Ha valaminek nulla a valószínűsége, az lehetetlen esemény. A valószínűségszámításban így tanuljuk, ez a két dolog ugyanazt jelenti, a 0 a lehetetlen számszerűsétése a valószínűségszámítás saját nyelvén és szimbólumrendszerében. Nyilván a valószínűségi modellt első körben véletlen kísérletekre képzeljük el (olyan dolgokra, mint pl. egy pénzfeldobás, amelyben a pénz feldobása végtelen számúszor megismételhető, és a pénz nem kopik el), aztán innen elindulva jutunk el olyan extrém értelmezésekhez, mint pl. "az Európa holdon az élet valószínűsége 5%". Ez pusztán szóhasználat és nyakatekert értelmezés, ami mögött felsejlik az alapelv. Ha valami egyszer is bekövetkezett, annak már nem 0 a valószínűsége, és ha egyszer is bekövetkezhet, akkor sem.
Más kérdés, hogy ha valami 10^-1000-ediken valószínűséggel bekövetkezhet, az vajon bekövetkezett-e már valaha? Például egy pohár felemelkedése. (Nem tudom, annak pontosan mennyi az esélye, egy fizikus kiszámíthatná) A világegyetem kezdete óta eltelt olyan <10^17 másodperc, a világegyetemben van 10^77 atom. Ez azt jelenti, hogy a világegyetemben biztosan nincs több 10^77 pohárnál. Ha minden másodpercben minden pohár milliószor milliószor milliószor kitölt egy képzeletbeli lottószelvényt (aminek teljesülése esetén felemelkedik), és áhítattal figyeljük, hogy bekövetkezik-e vele ez a csoda, akkor a világegyetem kezdete óta legfeljebb 10^112 alkalma lett volna a poharaknak felrepülniük. (ez most egy durva felső becslés). Na most ha 10^1000-en a valószínűsége annak, hogy a pohár felrepül, akkor 10^112 próba esetén az ember biztosabb lehet abban, hogy pohár még az életben nem repült fel, mint bármi más természeti dologban.
Nem akarok nagyon lekezelő lenni, de itt lent, ebben a kis földi világban egy 10^-7-es esemény bekövetkezésével már lottót lehet nyerni. és különben is, minden olyan viszonylagos, megjósolhatatlan, bizonytalan. 10^-900-onos szintig nem lehet senki se biztos semmiben, se abban, hogy a felesége nem hagyja el holnap, sem hogy a föld nem pusztul el egy meteorittól/egy GRB-től, sem hogy esetleg nem másznak ki emberevő és nyomásálló mutáns dinoszauruszok a kéreg alól. Ha valami akár csak 10^-200-on szintig lehetetlen, az erősebb bizonyíték a bekövetkezhetetlenségére, mint bármilyen más tudományos levezetés vagy okoskodás.
jafar 2010.04.13. 19:11:42
Tgr 2010.04.14. 17:46:44
Az, hogy a pohár biztosan leesik-e, definíció kérdése. Nagyon kicsi valószínűségű eseményre akár mondhatjuk azt is, hogy biztosan nem következik be, ez teljesen megfelel annak, amit a hátköznapi szóhasználatban a "biztos" alatt értünk, csak éppen furcsa tulajdonságai lesznek. (Pl. ha van néhány eseményünk, amelyek mindegyikéről külön-külön tudjuk, hogy biztosan bekövetkezik, akkor az is biztos, hogy ezek mind bekövetkeznek. A fenti "lazább" biztosságfogalomra ez már nem igaz.)
Másrészt kamera előtt egy nem kifejezetten matematikai ismeretterjesztésről szóló műsorban nem érdemes ezt boncolgatni. Egyszerűen látványosan le kellett volna ejteni a poharat, aztán megmondani Lászlónak, hogy ha még mindig nem biztos benne, nyugodtan próbálgassa ő is.
Tgr 2010.04.14. 17:53:23
Ez az 1/végtelen dolog szintén butaság, ha minden egész számot nulla eséllyel választasz, akkor az összeset együtt is nulla eséllyel választod, az meg nem felel meg a véletlen kiválasztás fogalmának. Egyáltalán nem lehet az egész számok közül véletlenszerűen és "igazságosan" kiválasztani egyet, csak úgy, ha előre eldöntjük, hogy bizonyos számokat nagyobb eséllyel választunk.
A dolgot a legjobban a térfogat fogalmán át lehet elképzelni (nem véletlenül: a valószínűség és a térfogat ugyanannak a mértékelméleti koncepciónak a különböző alkalmazásai): egy egységnyi térfogatú test kontinuum sok nulla térfogatú pont összessége, ugyanakkor kontinuum sok pontnak nem feltétlenül nagyobb nullánál az össztérfogata, megszámlálhatóan sok pontnak pedig biztosan nem.
nemjogasz 2010.04.14. 18:01:17
Bár nem tudom, a végtelenre milyen műveleti szabályok vonatkoznak, nem vagyok matematikus.
Tgr 2010.04.14. 18:11:07
A valódi idióták leginkább az ilyen arrogáns, ugyanakkor teljesen fogalom nélküli kijelentésekről ismerhetőek fel. A bizonyítás egy jóldefiniált matematikai fogalom, ami lényegében az állítások közötti kapcsolatok feltérképezéséről szól: ha az A, B, C... állításokból bizonyítható a Z állítás, akkor tudjuk, hogy ha A, B, C... igaz, akkor Z is igaz. A bizonyítás egy teljesen mechanikus eljárás, jelek ide-oda rakosgatása egy szövegben. Bizonyítani a világról egyáltalán semmit nem lehet, legfeljebb ha elfogadunk igaznak bizonyos dolgokat róla, abból kiindulva bizonyíthatunk más dologat.
Konkrétan a determinisztikusságot illetően azt lehet bizonyítani, hogy - igaznak feltételezve, hogy a kísérleteinkbe nem csúszott valamilyen általunk nem sejtett hiba, illetve hogy a kvantummechanikáról alkotott elképzeléseink alapvetően helyesek - bizonyos, a világra vonatkozó állítások nem lehetnek egyszerre igazak. Ezen állítások egyike a determinizmus. Egy másik állítás pl. az, hogy minden hatás véges gyorsan terjed - ha feltesszük, hogy nem így van, akkor teljesen jó determinisztikus kvantummechanikai modelleket tudunk alkotni.
Az meg végképp ostobaság, hogy a világ attól nem determinisztikus, hogy veszik el benne információ. Miért ne veszhetne el információ egy nem determinisztikus világban? (Csak egyetlen példa: egy nagyon leegyszerűsített, teljesen determinisztikus newtoni világmodellben ha két teljesen rugalmatlan billiárdgolyót egyenlő sebességgel egymásnak löksz, az ütközés helyén megállnak egy helyben. Ilyenkor minden információ elveszik a sebességükről.)
Épp a fordítottja igaz: egy determinisztikus világban nem keletkezhet új információ. De ez se túl releváns, mert csak valamiféle isteni nézőpontból van értelme: mivel mi magunk nem vagyunk az összes létező információ birtokában, nekünk tűnhet úgy, mintha új információ keletkezne, amikor valójában csak korábban nem ismert adatokkal kerülünk kapcsolatba.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 19:13:25
Természetesen az nagyon jó volna, ha minden tudományos kérdésben az adott terület szakemberei vitáznának elsősorban, és laikus ha hozzászólna, akkor nagyon meggondolná a dolgot. De ettől igen messze vagyunk.
Sajnos manapság egyre inkább az látszik, hogy lassan a tudománynak és a szakembereknek a tekintélye igencsak erodálódik. Ez az oka, illetve kísérőjelensége a new age jelenségnek.
Emiatt adott jelenség az, hogy sajnos mindenféle hülyegyerek fecseg mindenféléről, és sokszor még többen is olvassák, sok embernek irányadást jelent. Mint például Balogh Béla, és tsai.
Egy normális Szkeptikus Társaság célja nyilván az volna, hogy a tudomány és a szakemberek tekintélyét erősítse, és pont ezt a folyamatot meg akarja fordítani.
Ennek során sajnos még egy Szkeptikus Társaság is elkövet olyan dolgot, hogy egy Hraskó Gábor egy blogban olyan dolgokról fecseg, aminél nem ért minden részlethez. És az is előfordul. hogy ír valami irdatlan baromságot.
Látható, hogy itt az ezoterikus mocsok elleni közdelemben a nagy igyekezetben becsúszik egy-egy hiba. Ezt el lehet fogadni praktikus alapon.
Ami viszont hajmeresztő, és az egész társaság ügyét hitelteleníti, ha ez a Hraskó Gábor, miután hozzáértpbb emberek felhívták a hibára a figyelmét, NEM JAVÍTJA KI A HIBÁJÁT. Itt Hraskó Gábor az utolsó, senkiházi ezoterikussal megegyező módon viselkedik. Hiteltelen buta, makacs bunkó módon. Ez a magatartási minta az, amitől az a hiba, ami becsúszott egy baromi nagy önlejáratássá válik.
Az meg már inkább szánalmasan nevetséges, amikor Szilágyi andrás is felhívja Hraskó Gábor figyelmét a hibára, és miután Hraskó Gábor nem javítja ki magát, nem ismeri el a hibáját, azaz Hraskó tulajdonképpen lefitymálja Szilágyit, azután ez a Szilágyi András nekem esik, akivel egyetért. Ilyen kis patkányok vannak a társaságban.
A helyzet meg az, hogy ebben a vitában nincsenek jelen tudtommal kvantumfizikusok. Tehát senki sem szakember. De ha már Hraskó laikusként marhaságot ír, akkor engedtessék meg nekem, hogy szintén laikusként megkritizáljam.
Hraskó nálam annyiban kevésbé hozzáértő. hogy én legalább figyeltem valószínűségszámítás órán, és megjegyeztem, hogy
a NULLA VALÓSZÍNŰSÉGŰ esemény nem ugyanaz, mint a LEHETETLEN ESEMÉNY.
Jópár hozzászóló rámutatott erre, hivatkozásokat adtak, példákat,
Ha ez nem elég a szkeptikus társaság egy prominens tagjának a meggyőzésére, akkor ez az ember ugyanolyan bugyuta, makacs dogmatikus, mint bármelyik ezoterikus hülyegyerek.
És miközben én nem vagyok szakember, ez a másik dolog, amiben én különb vagyok Hraskó Gábornál: én ha tévedek, el tudom ismerni, ki tudom javítani. Hraskó meg soha nem volt erre még képes.
Szilágyi: nem vagyok a racionalitás mintaképe, de nálatok messze racionálisabb vagyok. ld fenti érvelésemet: ha valamiben hibázok, elismerem, kijavítom.
Erre ti nem vagytok képesek. Nálatok a racionalitás alapjai hiányoznak.
Te is úgy esel nekem iróniával, hogy a racionális érvek terén nem tudsz mit felhozni. Már csak azért sem, mert abban egyetértünk. Ilyen hülyeséget, mint te, nem sokan csinálnak. Nem először esel nekem úgy, hogy a ténykérdésben egyetértesz velem.
Ennyiben is messze irracionálisabb vagy nálam.
Szóval foglalkozz eme hibáiddal, és ne a racionalitás mintaképéről ironizálgass! Neked sokkal kisebb lépést kellene megtenned!
Ás az SZT-nek is. Előbb talán nőjetek fel odáig, hogy ti valamennyire racionálisan viselkedtek!
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 19:16:42
Bár nem tudom, a végtelenre milyen műveleti szabályok vonatkoznak, nem vagyok matematikus. "
De nulla. Amin te itt elmélkedsz, az a 16. században érdekes volt. Azóta feltalálták az integrálszámítást.
Folytonos valószínűségi tereken az elemi események valószínűsége sokszor nulla. Nem ezeket kell összeadni, hanem a sűrűségfüggvényt kell integrálni.
Képzettséged kb olyan, mintha egy alkimista szólna hozzá a modern kémiához.
Ez a szint nem jobb, mint az ezotéria.
scientia 2010.04.14. 19:19:46
Ez is egy magatartási minta.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 19:19:57
Ez semmivel sem jobb, mint egy ezoterikus klub. Ugyanaz a szánalmas színvonal. Ez az SZT.
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.14. 19:21:44
"a NULLA VALÓSZÍNŰSÉGŰ esemény nem ugyanaz, mint a LEHETETLEN ESEMÉNY."
Egyébként mekkora a lehetetlen esemény valószínűsége?
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 19:22:12
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 19:25:29
Egyébként mekkora a lehetetlen esemény valószínűsége? "
Nulla. A lehetetlen események részhalmazát képezik a nulla valószínűségű események halmazának., Valódi részhalmazát, tehát a két halmaz nem ugyanaz. Nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar.
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.14. 19:27:59
scientia 2010.04.14. 19:32:08
"Egy normális Szkeptikus Társaság célja nyilván az volna, hogy a tudomány és a szakemberek tekintélyét erősítse, és pont ezt a folyamatot meg akarja fordítani."
... a tudomány tekintélyének megerősítéséhez, Vagy inkább visszataszító? Nem kell angolkisasszonynak lenni hogy tudjam, a vulgáris kifejezések hol, milyen emberek között "tekintélyalapozó"...
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.14. 19:35:40
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 19:37:44
"Akkor kérném szépen, hogy melyik mondatot mire javítsam. "
Ez a rész itt elég pontatlan:
"Vágó ismeri annyira a kvantumelméletet, hogy tudja, abban a makroszkopikus fizikától eltérően valószínűségi törvények szerepelnek. Ezek a törvények azonban nagyon jól leírják, hogy hogyan működik a kvantumvilág. Egyáltalán nem igaz, hogy akármi megtörténhet! A lehetséges kimenetelek valószínűségei különbözőek, és bőven vannak olyan lehetőségek, amelyek valószínűsége pontosan zéró. Ha a pohár viselkedését kvantumelméleti módszerekkel írnánk le, akkor az azt mutatná, hogy a pohár bizony le fog esni. "
Több sebből is vérzik. Szerintem egyszerűen ki kéne hagyni.
Egyébkény egy olyan nézet is rendkívül problémás, amelyik azt mondja, hogy:
1) Mikroszinten elismeri, hogy valódi véletlen van.
2) Makroszinten azt mondja, hogy nincs véletlen.
3) A makroszint mikroszintre redukálható.
Ez így nem lesz jó egy szkeptikus társaságnak, mint világfelfogás, mert ellentmondásos.
A 3)-as szint elhagyása teret enged az ezotériának.
Tehát a 2-est kell elhagyni.
2) helyett azt kell mondani, hogy makroszinten a világ gyakorlatilag determinisztikus, azaz a pohár az bizony olyan nagy valószínűséggel esik le, hogy nem érdemes az ellenkezőjét várni.
Többieknek megjegyzem, hogy olyan nagy valószínűséggel, hogy hiába is várnának tőlem kísérletezést. Nem állítom, hogy ez emberi léptékű időben reprodukálható.
Azt mondom, hogy az elmélet ez megengedi.
Egyébként a sima statisztikus gázelmélet is megengedi, iszonyatosan kis valószínűséggel, hogy a poharat a levegőmolekulák véletlen mozgása egy ideig fenntartsa, kvantummechanika sem kell hozzá. Még valódi véletlen sem kell hozzá. Még determinisztikus is lehetne minden. Egy sima, newtoni világban is megtörténhet.
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.14. 19:41:22
Szilágyi András 2010.04.14. 19:41:28
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 19:41:52
Ha valaki azt mondja, hogy "2+2=4, bazdmeg", az ugyanúgy igaz lesz. És ha te a bazdmegbe kötsz bele, az azt jelenti, hogy messze nem vagy racionális.
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.14. 19:44:15
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.14. 19:49:27
"Egyáltalán nem igaz, hogy akármi megtörténhet! A lehetséges kimenetelek valószínűségei különbözőek, és bőven vannak olyan lehetőségek, amelyek valószínűsége pontosan zéró."
"...bőven vannak olyan lehetőségek, amelyek nem valósulhatnak meg."
És mint ahogy te is megállapítottad, ezek valószínűsége nulla.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 19:50:28
Nyilván tudnék kritikát írni László Ervinről. Kicsit komplexebben kellene megfogalmazni, mint ahogy ebben a cikkben van. Jobban körül kellene járni.
A legjobb tudomásom szerint, precíz kritikát tudnék írni. Tudod nagyon jól, hogy volt, akiről írtam ilyet, képes vagyok erre. Régen volt. Azóta valószínűleg még jobbakat is tudnék írni.
De hát ugye, nem én vagyok a Szkeptikus Társaság "főideológusa", és ilyenre soha nem is kért fel senki.
Inkább gáncsoltatok abban, hogy ilyen irányban kibontakozzak, és az SZT-ben ezzel közreműködjek.
De most már mindegy. Nem a személyem a fontos.
Én csak erre jártam. A lényeg, hogy a cikkedben van némi hiba, ezt jó lenne javítani, és jó lenne mindig úgy írni cikket, hogy a kritikákra odafigyelni. Elvégre egy Szkeptikus Társaságtól ez az elvárható minimum.
Egyébként elolvastam a Kutrováczék könyvét, arról is tudnék írni egy nagyon jó kritikát. Nem tudom, megteszem-e, mert más dolgom is van.
pounderstibbons 2010.04.14. 19:57:38
És aki a "normális Szkeptikus Társaságra" vágyik, az bazmegeljen, a "tudomány és a szakemberek tekintélyét" erősítve.
Makes perfect sense.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 20:02:43
"Egyáltalán nem igaz, hogy akármi megtörténhet! A lehetséges kimenetelek valószínűségei különbözőek, és bőven vannak olyan lehetőségek, amelyek valószínűsége pontosan zéró."
Elég annyi, hogy a kvantummechanika alapján is bizonyos események azok, amelyek megtörténtére józan ésszel számítani lehet, ezek azok, amelyeket makroszintű leírásnál praktikusan "törvényszerú" eseményként kezelünk, mert olyan nagy a valószínűségük, és vannak olyan események, amiknek olyan kicsi a valószínűsége, hogy ép eszű ember nem számít ezeknek bekövetkezésére, és makroszintű leírásoknál ezeket hanyagoljuk.
Ugyebár ismerjük, hogy a fizikai modellek sokszor jogosan hanyagolnak dolgokat.
Konkrétan, ha elejtem a poharat, akkor épeszű emberként arra kell, hogy számítsak, hogy leesik. Semmi értelme nincs a csodára várni, imádkozni, vagy egy pohárnemleeső mágikus iskolát alapítani, vagy egy pohárlenemeső vallást vagy egy pohárlenemeső gyógymódot, stb. praktikusan semmire nem használható az az információ, hogy a pohár leesése nem lehetetlen esemény.
Az, hogy nem minden esemény nulla valószínűségű, az, hogy nem minden esemény lehetetlen, nem jelenti azt, hogy "anything goes".
Egyszerűen nem kell erősebb állítással kritizálni, ha a gyengébb állítás is elég.
Semmit nem lehet kihozni a kvantummechanikából, ami az ezoterikusok malmára hajtja a vizet. Ezt szépen ki lehet mutatni, teljesen korrekt módon.
Egyébként ugyanazt a hibát csináljátok, mint amikor azt mondjátok, hogy a tudományos állítások bizonyítottak. Az ezoterikusok meg azt, hogy nem bizonyítottak, tehát "anything goes".
Mindkét félnek meg kell tanulnia, hogy a dolgo egy fokkal összetettebb. A tudományos nézetet képviselőknek meg azt, hogy az a kicsit összetettebb, árnyaltabb igazság még mindig vállalható, és megfelelő hozzáértéssel bőven elég az ezotéria lemosásához.
Az ezotéria lemosásához nem az kell, hogy azt hazudd, hogy neked atombomba van a kezedben. Elég, ha egy kard van a kezedben, de annak mestere vagy.
Ha mestere vagy, akkor elismerheted, hogy a tudományos törvények nem bizonyítottak, nem biztosak, a pohár leesése nem lehetetlen esemény, és mégis helyt tudsz állni a vitában.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 20:05:50
jav
"praktikusan semmire nem használható az az információ, hogy a pohár leesése nem lehetetlen esemény."
praktikusan semmire nem használható az az információ, hogy a pohár le nem esése nem lehetetlen esemény.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 20:14:42
Erre a precíz, pontos kritika továbbra sem az, hogy elkezditek bizonygatni, hogy de igenis van, amiről lehet valamit teljes bizonyossággal állítani. Mert egy hibás véleménnyel szemben csak az ellentétesen hibás másik végletet teszitek oda. Ez hülyeség.
Egyszerűen azt kell mondani, hogy abból, hogy semmi nem biztos, nem következik az, hogy minden mindegy. A tudomány nem bizonyosságokat állít, hanem megalapozott, igazolt állításokat. Ezek azok az állítások, amiket épeszű, racionális értelmes ember igaznak állít, erre számít, ezzel számol, erre alapozza a terveit.
Nem azért, mert biztosak. Tudjuk a tudomány történetéből, hogy a tudomány időnként téved.
De ez nem indok arra, hogy valamilyen más módszer jobb volna. A tudomány továbbra is a legjobb módszer, az egyetlen valamirevaló módszer.
Ennyi.
Még mindig itt tartunk, még mindig nem értettétek meg annyira, hogy bátran felvállaljátok. Még mindig megpróbáltok szükségtelenül vakító állítást szembeszegezni, mert a megfelelően precíz állítást nem bírjátok megfelelően kezelni.
Nem tudjátok az ellenfélt karddal legyőzni, ezért behazudjátok az atombombát, hátha megijedt. Csak az ezotériát így már nem lehet legyőzni.
Mert ott van Tasi István, aki filozófiára jár, és Kutrovácz, aki nem ezoterikus, de nagy szívességet tesz nekik, és a többiek. Az SZT-nek is fel kell nőnie a feladathoz, különben nem segíti az ügyet.
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.14. 20:25:37
Én mindenesetre átjavítottam a szöveget:
"Egyáltalán nem igaz, hogy akármi megtörténhet! A lehetséges kimenetelek valószínűségei különbözőek, és bőven vannak olyan lehetőségek, amelyek ténylegesen lehetetlenek. Ha a pohár viselkedését kvantumelméleti módszerekkel írnánk le, akkor az azt mutatná, hogy a pohár bizony le fog esni - minden ésszerű értelmezés szerint."
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.14. 20:30:37
"Egyáltalán nem igaz, hogy akármi megtörténhet! A lehetséges kimenetelek valószínűségei különbözőek, és bőven vannak olyan lehetőségek, amelyek valószínűsége pontosan zéró. Ha a pohár viselkedését kvantumelméleti módszerekkel írnánk le, akkor az azt mutatná, hogy a pohár bizony le fog esni. Minden ésszerű értelmezés szerint ..."
Az utolsó részt egyébként a korrektorom csapta a következő mondathoz egy félreértés miatt, és én nem javítottam vissza.
nyari mikulas (törölt) 2010.04.14. 20:30:54
- Nagyképűség - mondta. - Ez a helyes kifejezés. Nagyképűség, ez az én bajom.
Megfordult, és lassan leballagott vagy húsz lépést, betottyant a vízbe, átsétált a folyón, s a túlsó parton lassan visszaballagott. Akkor megint megnézte magát a vízben.
- Mindjárt gondoltam - jegyezte meg. - Ez a profilom se jobb. De ki törődik vele? Senki. Nagyképűség. Mondom.
Valami reccsent mögötte, és a sűrűből előjött Micimackó.
- Jó reggelt, Füles! - mondta Micimackó.
- Jó reggelt, Mackó! - mondta mélán Füles. - Ha erről egyáltalán lehet szó a mai időkben. A magam részéről erősen kétlem. De semmi. Szót sem érdemel. Bocsánat.
- No mi baj már megint?
- Semmi, Mackó, semmi. Csak úgy mondom. Sokféle népek vannak. Egyik nem akar, a másik nem tud. Ennyi az egész.
- Mit nem tud? - kérdezte Mackó, és megdörgölte az orrát.
- Mulatni. Vidulni. Énekelni és táncolni. Itt van a kutya eltemetve.
- Vagy úgy - mondta Mackó. Gondolkodott, hosszasan. Aztán megkérdezte: - Melyik kutya?
- Az a kutya, azzal a kutya jókedvvel - magyarázta borongva Füles. - Nem panaszképpen mondom. Csak úgy. Nem tesz semmit.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 20:34:43
A pohár le nem esése nem lehetetlen. És még csak nem is nem is nulla valószínűségű.
Miért nem tudod azt írni, hogy:
"Ha a pohár viselkedését kvantumelméleti módszerekkel írnánk le, akkor az azt mutatná, hogy a pohár óriási valószínűséggel le fog esni és minden ésszerű várakozás erre számít."
És az előző mondatok nem kellenek, mert feleslegesek, és támadhatóak.
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.14. 20:39:20
Tisztelettel!
Hraskó Gábor
a bugyuta, makacs dogmatikus buta bunkó patkány
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.14. 20:54:08
Ennél László Ervin sokkal többet mondhat magáról. Oszt mégis.:)
Sometimes "less is more".:)
Én meg maradok annál, hogy az SZT nagyon kritikus másokkal, és kevéssé kritikus magával. Ebben pedig semmivel sem jobb az utolsó, kutyaütő ezoterikus bandánál.
A szememben az SZT pont olyan, mint amikor Sztálin legyőzte Hitlert. Alig van minek örülni.
Az SZT nem racionális. Makacs, dogmatikus, scientista társaság. Századokkal vagytok lemaradva.
Nem vagyok egyedül ezzel a véleményemmel. Ez egy elterjedt nézet az SZT-ról, és sajnos igaz.
Szilágyi András 2010.04.14. 20:57:47
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.15. 07:08:36
Írod ezt egy olyan történet után, amely fényesen mutatja, hogy a hiányosságokat leleplező kommenteket le se szarjátok.
Ez kb akkkora patkányság, mintha Ratzinger most valami enciklikát írna, hogy az egyházban folyó pedofil ügyekről kérik, értesítsék a Vatikánt.
Miután világosan látszik, hogy a Vatikán ezen ügyeknél mindig az eltusolás mellett volt.
Ugyanolyan patkány kis szellemiség vezérel titeket is, semennyivel nem vagytok racionálisabb, különb emberek. Ugyanazok a hibáitok, és egyetlen valamirevaló elvet nem bírtok betartani, ami előrébb vinne titeket.
A legkisebb, apró lépést nem tudjátok megtenni. Szar az egész társaság, ahogy van, mert szar emberek vezetik.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.15. 07:20:17
Ők dogmatikus ezoterikusok, ti meg dogmatikus scientisták (nem tudományos!).
A jelentős haladás nem az volna, hogy leleplezitek az ezoterikusok egy tévedését, hanem az, ha megmutatjátok, hogy a saját tévedéseiteket elismeritek. Ha demonstrálnátok, hogy hogy működik a kritikus, és önkritikus gondolkodás. Ha megmutatnátok, hogyan kell azt csinálni, amire az ezoterikusok képtelenek. Na erre ti is képtelenek vagytok.
Tök ugyanolyanok vagytok, csak ők a dogmatikus mocsár egyik végében, ti meg a másikban. Dobáljátok sárral egymást.
Mire jó ez?!
Szilágyi András 2010.04.15. 07:33:24
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.15. 08:56:45
Komolyan gyerekek, ha ilyen hülyék vagytok, miért nem adtok teret olyanoknak, akik értelmesebbek?!
Egy csomó értelmesebb embert ismerek a világon, miért ti akarjátok osztani az észt, ha csak közepes az IQ-tok?!
Egyszerűen bosszantó, hogy mennyire értetlenek vagytok.
Ha valakinek van mondjuk egy százhúszas IQ-ja, akkor ez a kérdés 2 perc alatt megoldódott volna azzal, hogy az első hozzászólás után Hraskó utána néz, és kijavítja a dolgot.
Nekem, ha valaki szól, hogy egy cikkemben ez és ez el van írva, az és az tárgyi tévedés, utána tudok nézni, akkor fél perc alatt javítom.
Mire én olvastam a cikket a cikknek már valóban régen korrektnek kellett volna lennie.
Egy százhúszas IQ esetén.
Te meg százhúszas IQ-val nem kérdezgetnél ilyen értetlenül, mint aki hülye.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2010.04.15. 09:01:52
Meg ne kérdezd, hogy akkor még mit keresek itt, mert az is a tőled szokásos dedós reagálás lenne!
És megyek is, mert jobb dolgom is van annál, minthogy oktondi óvodásokat okítsak.
Kár volt belétek ez is.
Szilágyi András 2010.04.15. 09:12:04
Tgr 2010.04.15. 09:44:21
Na ez mondjuk tényleg nem vall magas intelligenciára ;>
Tgr 2010.04.15. 09:59:06
Tgr 2010.04.15. 10:14:06
A másik két cikk viszont alapjaiban áltudományosnak tűnik - annak, hogy az információkat valamiféle misztikus agyon kívüli energiamezőben tároljuk, semmilyen tudományos alapja nincsen. A kvantumfizikabeli összefonódás jelensége ilyesmire egyszerűen nem alkalmas, ha egy összefonódott részecskepár egyik tagját megmérjük, pontosan ugyanazt az eredményt kapjuk, mintha semmiféle összefonódás nem lenne (eltérést csak akkor tapasztalunk, ha ezután a másikat is megmérjük). Információtovábbításra ez a jelenség teljességgel alkalmatlan (mivel a mérések közötti korreláció csak annyiban lép fel, amennyiben maguk a mérések véletlenszerű eredményt adnak), ezt a kvantummechanika alapelveiből le lehet vezetni (lásd en.wikipedia.org/wiki/No-communication_theorem ).
szemet 2010.04.15. 11:20:52
Derwish 2010.04.15. 11:48:18
"Ez nem tudományos anyag. Hol van ez rendesen leközölve, ahol az adatok, módszer, analízis részletesen olvasható? "-rendben van ,elfogadom,hogy ezt nem tekinthetjük tudományos anyagnak.
Mivel,én egy abszolút laikus vagyok,gondolom nem megbocsáthatatlan,hogy ha egy nemzetközileg elismert ember könyvében leírt kísérletet elfogadhatónak tartok,főleg hogy ezeket az EEG-spektrumanalitikus méréseket Günter Haffelder(Kommunikációs és Agykutató Intézet-Stuttgart)végezte el mintegy száz résztvevő hallgató jelenlétében.A könyvben ez részletesen be van mutatva ,ábrákkal illusztrálva.????Persze ettől még lehet áltudományos,de nekem mint laikusnak, ez miért ne tűnhetne akár még hitelesnek is?Miért kéne nekem ebben kételkednem,és esetleg elfogadnom az ön érveit,főleg úgy hogy egy Vágó "vacsoracsatartlklubbulvárkvízmester" István-nal vívják az áltudomány elleni keresztes háborút???Nem vagyok egy tekintélyelvű ember,de mint laikusnak ,csak mérlegelnem kell valahogyan.Mivel a maga nevével életemben először ebben a blogban találkoztam,(Vágó Istvánt meg már kifejtettem:)) ) a László Ervinről,meg már vagy húsz éve hallok,ezért nem gondolom,hogy olyan nagy baj az ,ha elgondolkodtatónak tartom az ő írásait is.:)))
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.15. 11:54:43
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.15. 11:57:00
Tgr 2010.04.15. 12:24:00
Tgr 2010.04.15. 12:27:31
neofin 2010.04.15. 12:44:57
Nem hiszem - hogy könyvkritika alapján ki lehetne mondani valamire, hogy tudományos/áltudományos.
Legalábbis az a 2 kritika - nem tudományos alapossággal felépített dolgozat. ( nincs szakirodalom, referencia , mire hivatkozik, stb..)
> És akkor ne feledkezzünk meg
> arról, hogy a telepátia jelensége
> maga sincs meggyőzően igazolva,
> márpedig miért keressünk
> háttérmechanizmust egy minden
> valószínűség szerint nem létező, és
> ezért nem vizsgálható jelenségre?
Szerintem csúszik a logika ..
Ha valami nincs még meggyőzően igazolva - az nem jelenti azt, hogy minden valószínűség szerint nem létező jelenség.
Jelenleg nincsen meggyőzően igazolva az isteni részecske - de mégis keresik ...
Nincs igazolva a húrelmélet ( ebben lehet, hogy tévedek ) - de dolgoznak rajta ..
A fénynél nagyobb sebességről nem is beszélve..
en.wikipedia.org/wiki/Faster-than-light
2012 - vel kapcsolatban - pedig
hiányoltam a Szingularitás fogalmát ..
en.wikipedia.org/wiki/Technological_singularity
hu.wikipedia.org/wiki/Technol%C3%B3giai_szingularit%C3%A1s
index.hu/tudomany/raykurz/
"A fizikából kölcsönzött (fekete lyukak körüli eseményhorizontra vonatkozó) szingularitás (különösség) metaforát már Neumann János is használta: fundamentális, a Homo sapiens lényegét - alaptermészetét - megváltoztató történelmi diszkontinuitást értett rajta."
ráadásul a társadalmi változások - olyanok mint a tőzsde - ha sok ember hisz benne - akkor az a trend alakul ki ...
És 2012 - még László Ervinnél is a váltást/változást szimbolizálja...
Ha rengeteg ember elhiszi, akkor bekövetkezik :)
És ha bekövetkezésnek van valószínűsége - akkor lehet pontatlan elmélet - de nem álTudományos.
Tgr 2010.04.15. 12:55:13
Fira Heffner 2010.04.15. 13:18:24
Amíg ezek a problémák fennállnak, addig tényleg semmivel sem másabb az egész mint pl valami "anyagi-haszon alapú vallás" ahol a fő-guru megmondja hogy 2+2=5, és ekkor bár mindenki tudja hogy igazából 4 az eredmény, de senki nem meri neki megmondani, mert félti a saját pozícióját.
Mellékesen: egy szkeptikus társaságban meg főleg nem szabad ilyen jelenségnek léteznie, hiszen abban a pillanatban hiteltelenné válik az egész.
Nem mindenki Matematikus, Csillagász, Biológus, fizikus, hogy letudja ellenőrizni az adatokat amelyeket leközölnek bizonyos tudományos lapok. Szóval veszélyes dolgok ezek, mert könnyen megszaporodnak az ezoterikusok ilyen ingatag tudományos táptalajon.
neofin 2010.04.15. 13:39:08
Én a lenti idézetben ebben nem látok semmi áltudományosat ...
Lászlónak a fő célja, hogy megtörténjen ez a társadalmi változás ...
----------------------------
"László szerint nem az a lényeg, hogy az asztrológiai jóslat, a maják naptárával kapcsolatos feltételezés tudományos értelemben megállja-e a helyét, hanem az, hogy az emberek azt hiszik, hogy igen. Ha elegen hiszik, akkor már tényleg bekövetkezhet a katasztrófa – márpedig minél előbb történik meg ez, annál jobb!"
-------------------------------------
de egy hasonlat ..
Egy beteg azt mondja az orvosának - hogy az asztrológusa(jósnője) azt mondta, hogyha nem vált életmódot, akkor annak rossz kimenetele
lehet. Az orvos tudja, hogy racionális okok miatt tényleg váltani kell .. akkor vajon bele kell-e menni abba, hogy az asztrológia álTudomány? Bele lehet menni, de akkor valószínűleg kognitív disszonanciát fog létrehozni a betegben - amivel a beteg gyógyulása ellen hathat ..
Ha számon-kéred az orvostól, hogy miért nem világosította fel a beteget - asztrológia ügyben - és azt a választ kapod, hogy nem az volt a lényeg, hogy az az asztrológia jóslat tudományos volt-e vagy sem, hanem az, hogy az adott beteg elhiszi-e azt, hogy neki változtatni kell az életén ..
- Akkor ez a kijelentés szerinted álTudományos.
Én nem hinném - szerintem nagyon korrekt válasz volt László részéről.
Egy olyan ember kijelentése, akinek a legfontosabb, hogy a beteg meggyógyuljon.
A te megközelítéseddel, lehet, hogy egy újabb álTudományos dologra lehet rávilágítani, de elképzelhető, hogy ettől a beteg meghal.
Megér ennyit az általad képviselt Tudomány?
----------------------------------------
Én speciel Társadalmilag nem látom hasznosnak - hogy László Ervin-t emiatt kritizáljátok.
Még ha a könyveiben vannak pontatlanságok ( kiében nincsenek ) - sokkal óvatosabban is kezelném a témát ...
László Ervin fő üzenete az,
hogy Változtatni kell !!!!
Ha ezt elfogadod - akkor próbáld legközelebb úgy megfogalmazni a hasonló kritikáidat - hogy ne okozz kognitív disszonanciát az olvasóidban.
Ne az legyen a lényeg- hogy mivel elképzelhető, hogy álTudományos módszerekkel jutott erre a következtetésre - emiatt a végeredmény se igaz ...
------------------------------
Ha valaki jó ügy érdekében küzd és pontosítani akarjátok - akkor én úgy fogalmaztam volna meg a cikket,
hogy:
- Egyetértünk László Ervin azon céljával, hogy változásra van szükség
- Mi László Ervintől eltérően a következő tudományos és racionális érvekkel indokoljuk meg ezt.
Próbáld "holisztikusan" - átfogóan nézni a témát :)
Vagyis egyszerre több nézőpontból.
A te nézőpontodból igazad van. De léteznek más - szerintem jobb nézőpontok is.
----------------------------------------
Bobby Newmark 2010.04.15. 14:00:26
Ha a "mi" tudományos szemléletünk marad, akkor hamar talpra állhat az egész hamar.
Ha a László Ervin féle vagy egyéb ezós faszság kerekedik felül, és akkor jön az összeomlás, az második sötét középkort hoz.
Lásd Asimov:Alapítvány.
Egyébként meg a példádban inkább haljon bele a kognitív disszonanciába, minthogy az unokáinak mesélgesse, hogy az asztrológus megjósolta, hogy mit fog mondani az orvos... Ez utóbbi rettentően veszélyes és káros.
neofin 2010.04.15. 14:08:59
A 2012 - csak egy "szimbólum" - még László Ervin - se irja - hogy pont abban az évben fog megtörténni ..
A Fő üzenete - számonra , hogy változtatni kell - mert egyébként akár kihalás szélére is juthatunk ....
www.budapestklub.hu/oldal.php?oid=22
---------------------------
Mivel ez egy Társadalom célzott felhívás - nem érzek semmi álTudományost - abban, hogyha megnevezi, hogy az "ezoterikus tudományok" mit jósolnak ...
Ha látod, hogy a Titanic jéghegy felé megy, akkor - a hajó minden utasát meg kell szólítanod ... függetlenül, hogy mennyire vallásosak esetleg tudományellenesek.
A lényeg, hogyha nem fogunk össze - a jó cél érdekében - akkor nem az átalakulás alakítói - hanem elszenvedői leszünk.
Lehet apróságokon kötözködni, ( van-e globális felmelegedés, vagy sincs, jó irányba megyünk-e vagy sem .. , 2012 -ben világvége lesz-e vagy sem ...)
de az én véleményem szerint - nem jó irányba halad az emberiség ...
A Globális felmelegedés esetén se a "felmelegedésen" van a hangsúly - hanem a környezeti változásokon ..
2012 - esetén se pontosan az évet kell érteni ...
és végül - az evoluciónak nincs vége - tudati szingulartitást is vedd fel a lehetőségek közé ..
--------------------------------
Érdemes belenézni László Ervin a legutóbbi bejegyzésébe:
"Design? Yes. Evolution? Yes. Contradiction? No. Then why the Controversy?"
ervinlaszlo.com/?p=383
neofin 2010.04.15. 14:19:15
>Egyébként meg a példádban inkább
> haljon bele a kognitív disszonanciába,
> minthogy az unokáinak mesélgesse,
> hogy az asztrológus megjósolta, hogy
> mit fog mondani az orvos... Ez utóbbi
> rettentően veszélyes és káros
Remélem nem vagy orvos - és nem tettél orvosi esküt ..
Én egy másik ember életét többre becsülöm - annál - hogy igazam legyen ..
Nem törekszem, hogy mindenáron igazam legyen ...
De tényleg ezt gondolod ?
Az igazadnak vélt tudomány oltárán feláldoznál embereket?
Ezek után azt mondom, hogy kötelező Etikát tanítanék a műszaki szakokon ...
neofin 2010.04.15. 14:27:43
>Ha a "mi" tudományos szemléletünk
> marad, akkor hamar talpra állhat az
> egész hamar.
Szerintem a környezetszennyezésért - inkább az embertelen szűklátókörű technológiai szemlélet a felelős ...
És itt nem a technológiát vádolom - hanem azt, hogy a technológia gyorsabban fejlődik, mint az emberi morál ...
Derwish 2010.04.15. 14:37:47
"
Szerintem csúszik a logika ..
Ha valami nincs még meggyőzően igazolva - az nem jelenti azt, hogy minden valószínűség szerint nem létező jelenség."
Igen erre már én is akartam utalni.Leírok, egy velem megtörtént esetet.Még a 90-es évek elején volt itt Debrecenben egy "parafenomén" bemutató.Ment a sok hókusz-pókusz,majd egyszer a parafenomén önkénteseket kért a színpadra,és szerencsére az egyik ismerősöm is felment a színpadra.(tehát biztos hogy nem statiszták voltak,legalábbis ő biztos,hogy nem)
Valamit matatott a feje körül,majd teljesen "öntudatlanná" vált szinte pillanatok alatt,és a kezébe nyomott vizet úgy itta,mintha az tej, üdítő stb.lett volna .Azt mondta amit a parafenomén akart,azt tette amit az akart.Nem tudott felemelni egy ceruzát,nem tudott felállni a székről stb.Utána, persze semmire nem emlékezett.Több százan voltunk akik jelen voltak,és láttuk ezt a jelenséget.Ilyenkor pl. mi a helyzet?Valami tudatból-tudatba történő hatásnak csak kellett lennie?Mi lehet a magyarázat?Most ez a jelenség nem létezik,mert nincs róla tudományos disszertáció?
Még szerencse,hogy az ismerősöm jelentkezett,mert így legalább a beépített statiszta lehetőségét kizárhatom.De ,tudnék még írni más példákat is.
Bobby Newmark 2010.04.15. 14:47:20
Egyébként kognitív disszonanciába nem szokás belehalni.
Nem arról van itt szó, hogy kinek van igaza. A társadalmunk tényleg rossz irányba megy: a tömeges elhülyülés lesz a veszte. Lassan az emberek nem tudnak két gondolatot leírni összeszedetten, meg gyakorlatilag _BÁRMIT_ elhisznek bárkinek.
És ebben kurvanagy felelőssége van az ilyen László Ervin-féle kóklereknek, az Égely féle megélhetési hazudozóknak, az ÉRTEM-féle fundamentalista terroristáknak, a Szendi Gábor féle ringyó"orvosoknak", a Lenkeis vitaminlobbinak, a jósnőknek, meg a többi "alternatív" csaló rohadéknak.
Egyébként igen, szerintem az igazság összehasonlíthatatlanul többet ér, mint az emberek jókedve. (Mert még mindig nem a páciens életéről beszélünk, hanem csak az érzéseiről)
Bobby Newmark 2010.04.15. 14:51:33
Bobby Newmark 2010.04.15. 14:56:22
Bobby Newmark 2010.04.15. 14:57:17
Tgr 2010.04.15. 15:17:00
Tgr 2010.04.15. 15:21:57
neofin 2010.04.15. 15:23:38
>Egyébként kognitív disszonanciába
> nem szokás belehalni.
Akkor még mindig nem értettél meg.
Mindenkit a maga szintjén kell megszólítani. -
Az igazságot illeszteni kell a befogadó szintjének megfelelően. Hogy akkor torul az igazság - lehet, de az üzenet eljut - és megértik.
Ugyanazt a dolgot egészen másképp fogalmazod meg egy 3 , 12 , 25 éves embernek. Az információt illeszted .
A társadalomban mindenkinek mások a háttérismeretei.
- Egy Jehovistát hogy veszel rá, hogy elfogadja a kezelést? Morálisan jogod van-e azt mondani, hogy haljon bele a hitébe?
És felelőssége mindenkinek van.
Nem csak a te általad ÁlTudományosnak mondott személyeknek.
> A társadalmunk tényleg rossz
> irányba megy: a tömeges
> elhülyülés lesz a veszte
Nem hiszem, hogy régebben okosabb lett volna a társadalom -
csak akkor még jobban hit a tudományban. Amíg növekedett a jólét, addig elfogadta a tudományt,
- és minél több tévedés derül ki, annál inkább kérdőjelezi meg a többi - még igaz dolgokat.
Ez a kognitív disszonancia ...
>Egyébként igen, szerintem az
> igazság összehasonlíthatatlanul
> többet ér, mint az emberek
> jókedve.
morális, etikai és bölcsesség kérdése.
Fontos-e, hogy egy haldoklónak elmond, hogy szerinted isten nem létezik. Amiben hitt - egész életében - azok illúziók. Az igazság fontosabb - mint hogy békében haljon meg?
A szeretteidnek és az idegeneknek mindig megmondod az igazságot?
Amit gondolsz róluk?
Neked fontosabb az, hogy megmondjad a másiknak a sértő igazságot - mint a barátság hangulata?
Hány nőnek mondtad azt, hogy szerinted csúnyán néz ki - hogyha ez volt az igazság?
Az a társadalom nem a kooperáció és magasabb szervezettség felé megy, ami az igazság és az emberisesség között nem találja meg az egyensúlyt.
Ha okos vagy - nem biztos, hogy bölcs is!!!!
Tgr 2010.04.15. 15:25:58
"Design? Yes. Evolution? Yes. Contradiction? No. Then why the Controversy?"
ervinlaszlo.com/?p=383 "
Belenéztem, áltudományos fecsegés. Ilyeneket ír:
"But at the cutting edge, scientists no longer claim [that everything evolved by blind chance out of common and simple origins]. Post-Darwinian biologists recognize that the evolution of species is far more than the chance processes classical Darwinists say it is. It must be more, because the time that was available for evolution would not have been sufficient to generate the complex web of life on this planet merely by trial and error. Mathematical physicist Sir Fred Hoyle calculated the probabilities and came to the conclusion that they are about the same as the probability that a hurricane blowing through a scrap-yard assembles a working airplane.
Leading-edge scientists realize that the evolution of organic species is an orderly, highly coordinated process, even if it’s not mechanistic and deterministic. The evolution of the living world is part of the great wave that created particles from the underlying virtual-energy and information field misleadingly called ”vacuum” (and is better called unified field, nuether, or Akashic field)."
neofin 2010.04.15. 15:37:55
>és tényleg azt gondolod, hogy az
> emberi morál fejlődéséhez azzal lehet
> a legjobban hozzájárulni,
Nem ezt gondolom ...
A mondanivalóm lényege az lett volna, hogy kritikát lehet jóindulatúan és kevésbé jóindulatúan megfogalmazni.
Semleges - a célok iránt pozitív érzelmi tónussal - a társadalom azon 3/4-ben is pozitiv változás érhető el, akik érzelmi megközelítéssel állnak még a tudományos dolgokhoz is.
Ne felejtsd el, hogy vegyes és nem homogén társadalomban élünk.
És az igazságot sokféleképp lehet csomagolni.
És ez felveti az Evidence Based kommunikáció fogalmát.
Vagyis az SZT-nek többféleképpen is meg kellene fogalmazni a mondanivalóját.
mindegyiket egy kb. 100 fős célcsoporttal tesztelni kellene ...
( legyenek benne ezok is :) )
és a visszajelzések alapján a jobb cikket kellene publikálni.
Ha annyira fontos a tesztelés mint módszertan,
akkor miért nem lehet itt is használni a tudományos kommunikációban?
A politika és az üzleti élet előbb jár ebben mint a tudományos élet :(
neofin 2010.04.15. 15:43:15
megnézni ezt az előadást - habár a tudomány és a morál kérdése egy külön posztot is megérdemelne ...
Főleg olyan szempontból, hogy a SzkeptikusTársaság a morál és a tudomány kapcsolatát hogyan kezeli ..
-------------------------------------------
Sam Harris: Science can answer moral questions
www.ted.com/talks/lang/eng/sam_harris_science_can_show_what_s_right.html
"So, I'm going to argue that this is an illusion, and the separation between science and human values is an illusion. And actually quite a dangerous one at this point in human history. Now, it's often said that science can not give us a foundation for morality and human values because science deals with facts. And facts and values seem to belong to different spheres. It's often thought that there is no description of the way the world is that can tell us how the world ought to be. But I think this is quite clearly untrue. Values are a certain kind of fact. They are facts about the well-being of conscious creatures.
...
"
neofin 2010.04.15. 15:58:36
http://en.wikipedia.org/wiki/Hoyle's_fallacy
Ha erre gondolsz, akkor azt állíthatod ról, hogy a mostani tudományos elit elutasítja, ( más paradigma )
de az álTudományos címkét rátenni már túlzás ...
Egyébként - ha szerinted nem pontos a valószínüség, akkor mi a helyes eredmény?
Derwish 2010.04.15. 15:58:43
Bobby Newmark 2010.04.15. 16:03:46
"Hogy akkor torul az igazság - lehet, de az üzenet eljut - és megértik."
Én ezt nem tartom elfogadhatónak.
"- Egy Jehovistát hogy veszel rá, hogy elfogadja a kezelést? Morálisan jogod van-e azt mondani, hogy haljon bele a hitébe?"
Sehogy. Közlöm a helyzetet, közlöm az alternatíváit: kezelés, halál, vagy esetleg egy nagyon valószínűtlen spontán gyógyulás.
Onnantól dönthet. Ha a halált választja, akkor így járt.
De ez egy jó téma: HOGYAN jut el a krisnás arra a szintre, hogy a halált válassza? MIÉRT választja a halált?
Mert valaha volt egy kókler, akinek a meséjét sokan bevették, és mára vallássá vált, és az a szerencsétlen meg elhitte. És az élete múlt rajta.
Ha az a szerencsétlen többet tudott volna a világról, meg nem áltatták volna vallásos mesékkel egy életen keresztül, akkor bizony nem döntene úgy, hogy inkább a halált választja.
Úgyhogy ezzel a példával csak még jobban megerősítesz a meggyőződésemben, hogy bármilyen jellegű megalapozatlan hit rettenetesen káros.
"
Nem hiszem, hogy régebben okosabb lett volna a társadalom -
csak akkor még jobban hit a tudományban."
Ez a kognitív disszonancia, barátom. Ezt hiszed, mikor a történelem homlokegyenest az ellenkezőjét. Amit írsz, olyan még soha nem történt.
Hogy a halálba hihettek volna régebben többen a tudománynak, mikor pl közoktatás hiányában azt sem tudták, hogy létezik olyan, hogy "tudomány"? Amikor minden tanítást az egyház végzett?
Hogyan vagy képes ekkora marhaságokat leírni?
Egyébként meg nem a tévedések miatt nem hisznek a tudomány képviselőinek, hanem a rosszindulatú, hazug, képmutató, önző és etikátlan "alternatív" biznisznek köszönhetően. Mert nem arról van szó, hogy az átlagember böngészné a tudományos folyóiratokat, és a cáfoló cikkek tömegére veszítené el a hitét. A lófaszt.
Jön egy ilyen szarházi Lenkei, aztán IDEOLÓGIAI alapon, hazugságokra, csúsztatásokra és válogatott, őt alátámasztó tényekre felépít egy hazugságkampányt, amit elkezd nyomatni, ahogy a csövön kifér.
És aztán meg Kovács Lajosné háromgyerekes anyuka elszörnyed, hogy ezek a tudós pszichiáterek mekkora egy szörnyetegek.
Szal még mindig ott tartunk, hogy a jelenlegi tudományos válságot és az emberek általános ostobaságát az alternatívipar nagyban elősegíti, de még az is lehet, hogy elsődleges oka.
"Nem csak a te általad ÁlTudományosnak mondott személyeknek."
Ebben a témában elsősorban nekik van.
"Fontos-e, hogy egy haldoklónak elmond, hogy szerinted isten nem létezik. "
Nem. A kérdés párja:
Fontos-e, hogy egy gyereknek elmondd, hogy szerinted meg létezik?
Kár, hogy a hozzáállásunk nem szimmetrikus. Én még életemben egyetlen haldoklót sem vegzáltam az ateizmusommal, ellenben a hívők 99%-a vegzálja az élőket a saját hitével.
Ha ebben elérjük a szimmetriát, akkor én boldog leszek.
Egyébiránt amit a haldoklónak mondasz, annak kizárólag a saját(és a hallgatóság) szempontjából van értelme, a haldoklónak tökmindegy, mint ahogy az is mindegy, hogy mit hisz éppen halál előtt.
Másik fele, hogy ha ilyen elbaszott demagógiákkal jössz, hogy "haldoklónak...", akkor lehet, hogy záros határidőn belül mondok valami gorombát.
"A szeretteidnek és az idegeneknek mindig megmondod az igazságot?"
Jellemzően igen.
Amit gondolok róluk, az nem igazság/hazugság kategória, hanem _vélemény_, amit vagy közlök, vagy nem.
"Neked fontosabb az, hogy megmondjad a másiknak a sértő igazságot - mint a barátság hangulata?"
Nekem jellemzően nem hazudoznak a barátaim sem, így nem fordul elő olyan eset sem szinte soha, hogy a tényszerű igazság sértő lenne számukra. Képmutató társaságban elhiszem, hogy bevett szokás hazudozni, meg jó pofát vágni egymás hazugságaihoz, de talán nem kéne, hogy ez legyen az általános, ugye? Jaj, várj, mintha elbaszott képmutató vallásos körökben ez lenne az alapfelállás... Talán épp ezaz, amitől hányingerem van?
"Hány nőnek mondtad azt, hogy szerinted csúnyán néz ki - hogyha ez volt az igazság?"
Még mindig nem tartunk ott, hogy igazmondás=véleménynyilvánítási kötelezettség, és vélemény=igazság.
Egyébként szólok, hogy a "hogy nézek ki?" kérdés nem kérdés, hanem beszélgetéspanel, és nem a véleményedre kíváncsi a kérdező, hanem a "nagyon jól" hangsort akarja hallani.
A bölcsesség arról szól, hogy tudd, hogy a VÉLEMÉNYED mikor mondd el, és mikor tartsd magadban. Nem az igazságról szól.
Derwish 2010.04.15. 16:07:13
" Vannak ám ezekre a dolgokra a tudománynak magyarázatai. Úgy hívják, hogy pszichológia."
hu.wikipedia.org/wiki/Carl_Gustav_Jung
Érdekes,hogy ennek a tudománynak az egyik legkiemelkedőbb alakját milyen "ÁLTUDOMÁNYOS"dolgok érdekelték.:)))
Tgr 2010.04.15. 16:24:40
Bobby Newmark 2010.04.15. 16:26:57
De olyan nincs, hogy áltudományos jelenség.
Az egy dolog, hogy mik érdekelték, és hogy miket kutatott.
Áltudomány akkor lesz valamiből, amikor tények és statisztikai eredmények ELLENÉRE reklámoznak valamit, tudományosnak HANGZÓ kifejezésekkel megfűszerezve.
Esetleg teszteredmények elcsalása is ez a kategória.
Az, hogy "szellem" az nem áltudományos, az csak egy jelenség, ami vagy létezik, vagy nem.
Az, hogy "a szellemek létezésére bizonyíték a láthatatlan, ám lefényképezhető ektoplazma-gömb", az áltudomány.
Tudsz Jungnak ilyen eljárásáról, amikor ragaszkodott az elképzeléséhez, az eredmények ellenében?
Remélem ezek után érteni fogod az áltudomány meghatározását.
neofin 2010.04.15. 16:30:34
>Hogyan vagy képes ekkora
> marhaságokat leírni?
Félreértettél - te írtad, hogy a társadalom veszte a tömeges elhülyülés lesz .. A kérdés az , hogy ez elhülyülés fázis előtt mi volt? ( vagyis okosabbak voltak-e az emberek?) - mert én arra akartam célozni, hogy szerintem nem.
Az emberek nem okosabbak és nem hülyébbek ... mint 10 évvel ezelőtt..
Csak most több az információ és a tévinformáció ... Az információ feldolgozási és rendszerezési képesség nem változott ..
Az információ létrehozásának a képessége mindenki számára elérhetővé vált.
-------------
A többibe nem mennék bele ..
én másképp integrálom egybe a morál és a tudomány kérdését mint te.
A fő kérdés , Az emberek vannak a tudományért, vagy a tudomány az emberért?
Szerintem a tudomány van az emberért!
És lehet, hogy rosszul feltételezem, de te a másik elképzelést képviseled!
Tgr 2010.04.15. 16:38:09
Sam Harrist általában kedvelem, de az idézet kissé leegyszerűsítőnek tűnik. Abban persze igaza van, hogy a morális döntések gyakran tényeken alapulnak, és ezeket a tényeket pedig a tudomány tudja a leghitelesebben szolgáltatni, de azért az erkölcsi kérdések általában nem redukálhatóak ténykérdésekre. Aki ezt állítja, az általában valamilyen rejtett utilitarista premisszával él, az utilitarizmusnak azonban éppúgy megvannak a maga problémái, mint bármely más erkölcsfilozófiai irányzatnak (utility monster & co.)
Derwish 2010.04.15. 16:50:51
Vágó közbekérdezett: „Professzor úr, ugye nem gondolja komolyan, hogy az asztrológiára hivatkozik?”
Igaza van Vágó "vacsoracsata"Istvánnak ez abszurdum:))))-nem is értem Jungot ,hogy hogyan képzelte azt,hogy az asztrológiával mert foglalkozni.:))
szemet 2010.04.15. 17:03:48
Pl amikor Istenről szól, sok esetben egyértelművé teszi, hogy a tudatban a tudatalattiban vagy a kollektív tudatalattiban lévő istenről/isentképről van szó, de sok helyen ezt nem jelzi külön.
Szerintem számára annyira fontos volt pl. az istenkép hatása az emberi tudatra hogy emellett szinte lényegtelen volt számára a "van-e isten a tudaton kívül" kérdés...
neofin 2010.04.15. 17:58:02
még mindig nem tudom, hogy pontosan milyen dimenziók mellett húzod meg a tudomány/áltudomány közötti határt.
de ha jól értem - akkor szerinted Schrödinger is áltudományos volt, mert megemlitette a védákat :)
en.wikipedia.org/wiki/What_Is_Life%3F
Amíg az élet nem lett teljesen visszafejtve ( értsd: DNS teljesen dekódolva - értés szintjén is ) - addig én óvatosan fogalmaznék az ilyen kérdésekben ...
---------------
Egyébként milyen tudományos bizonyított elvekkel mond ellent az akasha?
( azon kivül - hogy használták a védikus magyarázatokban )
Szerintem az "információ" fogalma kezd beszivárgini a fizikába ...
pl.
www.technologyreview.com/blog/arxiv/24975/
-------------------
Azt elfogadom, hogy az általad képviselt álláspont a legerősebb paradigma ezen a területen, ( és jelenleg ) - de szerintem lesznek még meglepetések .....
én óvatosabb lennék - mindenféle megfogalmazással.
Tgr 2010.04.15. 18:55:08
László elmélete (ha jól értelmezem - azt készséggel elsimerem, hogy nem sokat olvastam róla, csak a blogjában pár erről szóló bejegyzést) ennél annyival rosszabb, hogy még tippnek se jó, mert ellentmond a jelenlegi fizikai ismereteinknek, lásd @Tgr
Tgr 2010.04.15. 19:00:31
szkeptikus.blog.hu/2010/04/08/laszloervin/fullcommentlist/1#c9463752
Tgr 2010.04.15. 19:04:10
Hogy mi van? A kvantum-információelmélet testvérek között is legalább 30 éves.
neofin 2010.04.15. 20:16:28
"Design? Yes. Evolution? Yes. Contradiction? No. Then why the Controversy?"
ervinlaszlo.com/?p=383
hasonlóképp vélekedik Falus András akadémikus, immunológus szerint evolúcióról és teremtésről egyaránt beszélhetünk.
www.evangelikus.hu/lapszemle/falus-andras-akademikus-evoluciorol-es-teremtesrol
Szilágyi András 2010.04.15. 21:07:30
alagi 2010.04.15. 21:17:32
Milyen bizonyitott tudomanyos elveknek mond az ellent, hogy pont a foldel szemben, a nap tulso oldalan kering egy szep kis kisviragokkal lefestett, earl-grey-el teletoltott teaskanna?
"Szerintem az "információ" fogalma kezd beszivárgini a fizikába ..."
Bizony, mar eleg regota szivarog. Egyebkent havonta szazaval jonnek az uj otletek, ebbol egyet kiragadni es azt mondani hogy igen, ez az ami most vegre mindent a helyere tesz az kicsit naivsag. Es az akasahaval ennek az otletnek is az az osszes kapcsolata, hogy az "informacio" foglama mindkettovel kapcsolatban van.
Egyebkent az akasha hipotezis es a Telapo hipotezis pont egy szinten van. (leszamitva, hogy a szulok szerint nincs telapo, dehat honnan tudhatnak? ;) bizonyitek pont ugyanannyi van mindkettore)
"de ha jól értem - akkor szerinted Schrödinger is áltudományos volt, mert megemlitette a védákat :)"
Rosszul erted, nem a vedak emlitese alapjan dontjuk el valamirol, hogy altudomanyos-e, hanem az alapjan hogy a tudomanyos modszert hasznalja-e. Ha a vedak tanait ervekent hasznalta volna Schrodinger, akkor az bizony altudomanyos lett volna. A puszta megemlites viszont még ér.
pounderstibbons 2010.04.15. 21:19:16
Newton is foglalkozott ezotériával, mégis aki newtoni fizika helyett ezotériát tanít, azt kivágják az iskolából.
Jpbb helyeken.
neofin 2010.04.15. 21:23:56
Köszönöm, hogy megnézted,
Azt elfogadom, hogy László Ervin - érvelhetne tudományosabban is ..
( Akasha elmélet )
De az álTudományosságot már erősnek érzem. Legyen a jelenlegi tudomány területein kívüli ... - legalábbis én nem tudnám arra kijelenteni amit mond - hogy álTudományos ..
( természetesen elfogadom azt, - hogy ahogy mondja ( kommunikáció) - ez esetleg egy áltudományos nézetet adhat )
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.15. 21:27:52
neofin 2010.04.15. 21:31:22
>Ha a vedak tanait ervekent hasznalta
> volna Schrodinger, akkor az bizony
> altudomanyos lett volna. A puszta
> megemlites viszont még ér.
Nem látok olyan éles határt mint te ...
László Ervin is megemlitette a maja 2012 -őt - de érvként másra hivatkozott ,,,
A lényeg ez volt
"ez a világ, mai gondolkodásunkkal, fenntartható - vagy sem"
de fogjuk rá, hogy szubjektív vagyok :)
...
De az álTudományosság szubjektivitás kérdése is ...
pl. Semmelweis Ignác - ot is áltudománynak tartották a kortársai.
----------------------------
Tgr 2010.04.15. 21:33:18
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.15. 21:51:00
Nekem pont ez a problémám Lászlóval. Tényleg változnia kellene a gondolkodásunknak. De NEM úgy, hogy a racionalitás helyett miszticizmusba meneküljünk. Azaz esetleg jól felismerte a problémát, de akadályozza, hogy a helyes utat felismerjük.
Félreértést elkerülendő. Nem azt állítom, hogy a materialista technikán kell alapulnia a megoldásnak. Sokkal inkább gondolkodásbeli, gazadsági, erkölcsi változás kell, de ehhez semmilyen segítséget nem ad a lászló-féle spiritualizmus. Nem tudsz az alapján döntéseket hozni.
neofin 2010.04.16. 00:02:18
> Nekem pont ez a problémám Lászlóval.
> Tényleg változnia kellene a
> gondolkodásunknak.
Azt becsülöm benned, hogy mindig alaposan és precízen kidolgozod a cikkeidet - és próbálsz utánanézni a dolgoknak.
Az, hogy őszintén kifejtetted a dilemmádat ez-ügyben - az is értékelendő ..
de valahogy nem jött át számomra az az üzenet - amit szerettél volna.
- Ez olyan mint a globális felmelegedés bírálata - nagyon óvatosan kell fogalmazni, és aki tudós az ritkán diplomata ...
A H1N1 mizériánál is érzékelhető volt , hogy a tudósok nem biztos, hogy jól tudták kommunikálni az üzenetüket.
---------------------
Nekem még jobban tetszenének a cikkeid - hogyha próbálnál belevinni egyfajta pozitív érzelmi tónust is. Szerintem ekkor a másik oldalról is többen olvasnák az írásodat, és hogyha 100%-ig nem is értenek veled egyet - a pozitív töltet miatt sokkal többen lesznek akik elgondolkodnak az üzeneteden.
Nekem sokat kell csiszolnom a kommunikációmon, emiatt érdekelnek a jobbnál jobb megoldások - és próbálok ellesni már bevált technikákat.
Ami nekem tetszett az a RogerPenrose -StephenHawking : A Nagy, a kicsi és az emberi elme című könyv - hangulata,
Olvasd el a 147, oldalon, hogy Abner Shimony hogyan vezeti be Penrose féle kritikáját.
Az elején leírja, hogy mit becsül Penrose-ban ( 3-4 mondat )
Aztán leírja, hogy miben ért egyet Penrose-al ( 3-4 mondat )
Aztán így folytatja ...
"Kételkedem azonban a fenti három állítás Roger által választott kidolgozásának számos részletében, és remélem, hogy bírálataim javításokra sarkallják"
és utána kifejti, hogy miért ... ( itt jön a kritika ) - de az egész olyan magas érzelmi tónusról indul, hogy - nem lehet rá haragudni :)
na .. majd gyakorolok ... igyekszem én is úgy megfogalmazni a bírálataimat - hogy ne vegye senki támadásnak :)
alagi 2010.04.16. 00:28:43
Az a problema, hogy nincs egy epkezlab erve, mert vagy veda szintu forrasra hivatkozik, vagy egy tudomanyos eredmenyre, de arra meg rosszul (vagyis ugy hogy kozel sem kovetkezik a tudomanyos eredmenybol az, amit o szeretne, (ha egyatalan van kapcsolat))
Newtonnak pl. "megbocsajtjuk" hogy alkimiaval is foglalkozott, es nagyon jol tudjuk, hogy alkimiai eredmenyei semmit nem ernek. Ha csak alkimiaval foglalkozott volna, most a Sarlatanok Kezikonyveben lenne csak egy labjegyzet.
Schrodingert se igen tisztelnenk, ha csak ezt az erosen spekulativ esszet irta volna az eletrol. Vannak egyeb eredmenyei. Laszlo viszont meg ennek az esszenek a szinvonalatol is fenyevekre van.
neofin 2010.04.16. 00:43:19
>te olvasol is, vagy csak írsz? Erről a
> cikkről írtam vagy tíz kommenttel
> ezelőtt, hogy áltudományos
....
bocsi - most másik részére akartam
rávilágítani ...
Az viszont egy jó filozófia kérdés lenne, hogy vajon - álTudományos módszerrel - lehet-e jó következtetésre jutni ... Mert L.E.-nél lényegében ez is felmerül.
Ha jól értem, akkor L.E - sokszor ösztönösen jól ráérez a megoldásra, de az indoklás - nem mindig tudományosan precíz és elfogadható.
vagyis 2+2 --> 4
de ahogy indokolja - az már nem elfogadható - egy bal-agyféltekés nézőpont szerint.
neofin 2010.04.16. 01:05:14
Nekem ebből nem rajzolódik ki egy egyértelmű határolóvonal ..
és erősen szubjektív - hogy ki kap álTudományos besorolást.
Provokatív leszek ...
Ha már letett valamit az asztalra, akkor már a mi kutyánk kölke - és többet elnézünk neki ?
Szerintem egyenlő mércével kell mérni,
vagyis Schrödingernek az az írása is álTudományos ( még ha előre is vitte a tudományt)
vagy László Ervin-írásának is tulajdonítsunk egy gyengébb címkét
az "erősen spekulatív" jelzővel...
de ezt az "álTudományos" kifejezést mindenki mindenféle értelemben használja. - és nem látok egy következetes használatot ...
Hasonlóan devalválódott ez a kifejezés mint a Placebo fogalma ...
mindenki mást ért rajta ...
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.16. 08:26:53
www.szkeptikustarsasag.hu/budapest/szt-klub/tervezett
alagi 2010.04.16. 10:09:09
Inkabb ugy mondanam, hogy azert tiszteljuk, amit letett az asztalra. Mint emlitettem, Newton alkimiai kutatasairol mindenki tudja, hogy bár a nagy Newton muve, megis, sz*rt se er.
"Ha már letett valamit az asztalra, akkor már a mi kutyánk kölke"
Ez a ket dolog pont egymasnak ellentete. Az elso azt jelenti, hogy csak az eredmeny szamit, a masik azt, hogy csak a szemely szamit. Mint newton peldajan mutattam, csak az eredmeny szamit. Annyi igazsag van benne, hogy ha valakinek van mar eredmenye, akkor az a varakozas, hogy kovetkezo cikkeben is eredmeny lesz, es nem hablaty, de ez csak varakozas.
"vagyis Schrödingernek az az írása is álTudományos"
Szerintem nem az. Te olvastad mar?
"vagy László Ervin-írásának is tulajdonítsunk egy gyengébb címkét
az "erősen spekulatív" jelzővel..."
Az meg elmenne, de mondom, sajnos az "erősen hibás" sokkal jobban illik ra.
Keveri a szezont a fazonnal, Tele van targy tevedessel, felreertessel. Ez igy nem spekulacio, hanem hulyeseg.
"Hasonlóan devalválódott ez a kifejezés mint a Placebo fogalma ...
mindenki mást ért rajta ... "
Tessek? A Placebo igen jol definialt fogalom.
"Ha jól értem, akkor L.E - sokszor ösztönösen jól ráérez a megoldásra"
Erre tudnal peldat mondani?
neofin 2010.04.16. 14:13:10
>Tessek? A Placebo igen jol definialt fogalom.
Kiváncsi lennék - hogy mi az az "egységes" fogalom - amit mindenki ért rajta ...
( Beleértve - Benedetti és open/hidden kisérletek nézőpontját is )
szerintem 4-5 jelentése is van - és sokszor pontatlanul használják a fogalmat ...
>>"Ha jól értem, akkor L.E - sokszor ösztönösen jól ráérez a megoldásra"
>Erre tudnal peldat mondani?
pl. Fentartható fejlődés ...
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.16. 14:23:05
Szóval erre érzett rá ösztönösen László. Nos, ez nagy baj. A "fenntartható fejlődés",mint megoldás semmit se mond. Olvasgatom az anyagait, és nem látom, hogy HOGYAN is képzeli el a fenntartható fejlődést. Az akasha mezőn végzett agyak összehangolásával? A nem létező vákuumeneriagépekkel? Az ufonauták tanácsai alapján? A halottakkal beszélve?
Bla-bla...
A beszélgetésen - amelyről a cikkem szól - semmi olyan útmutatást nem kaptunk, ami a fenntartható fejlődés megvalósításáról szólna.
alagi 2010.04.16. 14:53:03
>>Erre tudnal peldat mondani?
>pl. Fentartható fejlődés ...
Aha, tehat ugy erted, hogy raerez a _kerdesre_?
Mert a megoldasrol fogalma sincs.
neofin 2010.04.17. 18:45:36
@Hraskó Gábor:
és a többiek ...
---------------------------
Ha nem látjátok ... akkor nem látjátok ...
mindenesetre - őt tartják szakértőnek a témában - és nem a Szkeptikus Társaságot.
www.bama.hu/baranya/kozelet/laszlo-ervin-a-mostani-valsag-csak-kostolo-291409
"Nemzetközi sajtótájékoztatót tartott pénteken a Pécsi Tudományegyetemen prof. dr. László Ervin és prof. Günter Pauli. A fenntartható fejlődés két világszerte ismert és elismert szaktekintélye a Mandulavirágzási Tudományos Napokon volt az egyetem vendége. Dr. Gábriel Róbert rektor bevezetőjében azt mondta: nagyon fontosnak tartja, hogy az az intellektuális kapacitás, ami az egyetemeken van, jó célok mellett sorakozzon fel. Manapság nagyon fontos a fenntartható fejlődés kérdése, hiszen a jelek szerint a gazdasági válság után komolyan fenyeget egy ökológiai krízis is."
Remélem az az intellektuális kapacitás - ami a SZT mögött van - pozitív cselekvési programot is letesz egyszer az asztalra - és nem csak a kritika és a bírálat kényelmes és felelősségmentes pozíciójából akar szemlélődni.
Számomra százszor többet ér az az ember - aki kiáll a színpadra és megmutatja mit tud ( még ha nem is tökéletes ) - mint az a valaki - aki csak kritikát tud írni.
----------------------
Egyébként - ezt is be kellene tenni a linkek közé:
www.mta.hu/index.php?id=3744&TID=101477
MTA: László Ervin (külsőtagjelölt 2009)
általános evolúció- és rendszerelmélet, tudományfilozófia
Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya
Ha megnézed az ajánlókat - ők mindannyian a szakterület nevesebb képviselői mint te :
Bayer József, Simai Mihály, Szentes Tamás
----------------------------------
Maximum azt jelentheted ki róla, hogy nem teljesen pontos az elképzelése ... de hát Darwiné se volt az .. azt is pontosítani kellett.
--------------------------------------
Egyébként azt is ki kell emelni, hogy a BudapestKlubnak és nem a Szkeptikus Társaságnak sikerült, annyi hírneves embert a saját ügyük mellé állítani.
Mégha vannak is vitatható részek az elméletében - szerintem több tisztelet járna neki.
szemet 2010.04.17. 19:50:27
Ugyanis a filozófusok hajlamosak Occam elvét figyelmen kívül hagyva, hatalmas gondolati légvárakat építeni, akár kevés vagy kétséges kiindulási tényből is.
KÜLÖNÖSEN ha a tudat fogalmát is bele tudják keverni. Mivel a természettudomány nem rendelkezik teljes és elfogadott modellről a tudatról, ezen a területen egyelőre abszolút nem kell félniük a légvárak lerombolásától.
Roger Penrose, David Chalmers és még ki tudja hányan vájkálnak a kvantummechanika/tudat kérdéskörében, és a filozófia tudománya felől nézve őket:
elismert, tudományos fokozattal megjutalmazható filozófusoknak lehet őket tekinteni!
(ráadásul Penrose egyben(sőt inkább) történetesen természettudós is, biztos sokat szekálták őt is természettudományos oldalról, hogy miért gyárt nem igazolt elméleteket a tudatról...)
Szóval ezt az esetet inkább a:
- Természettudomány-e a filozófia?
- Nem.
Párbeszéd jellemezheti.
Illetve a:
- Lejárathatják-e vagy félreértelmezhetik-e vagy figyelmen kívül hagyhatják-e a filozófusok elméleteikben a természettudományokat, és még tudományos fokozatot is kaphatnak érte?
- Igen.
:)
Komavary · http://orokorom.freeblog.hu 2010.04.18. 07:28:13
"Számomra százszor többet ér az az ember - aki kiáll a színpadra és megmutatja mit tud ( még ha nem is tökéletes ) - mint az a valaki - aki csak kritikát tud írni."
A következő konferenciára Lady Gagát kéne meghívniuk a pécsieknek.
Derwish 2010.04.18. 12:53:29
mindbrain.ucdavis.edu/people/saron
Derwish 2010.04.18. 13:05:51
témák iránt?
mindbrain.ucdavis.edu/people/saron/Clifford%20Saron%20CV%20April%202010.pdf/view
döröBé 2010.04.18. 19:36:36
A tudomány a SZT számára HIT, ez tisztán látszik. Ebből a sziklaszilárd alapállásból minden, amit mások mondanak, ÁLtudomány. Jaj annak, aki mást állít - máglyára vélük! Az ilyen gondolkodókat eretneknek (itt most épp áltudományosnak) bélyegzik, és boldogan megállapítják, hogy a szkeptikusok, mint a Szent Tudomány felkent őrei (jaj, majdnem papot mondtam! :)), bezzeg mennyivel okosabban náluk.
:D
Mint az inkvizíció, néhányszáz éve. Nincs új a nap alatt!
Illetve van, LE épp ezt mondja. Csak meg kellene hallani. És akkor mi van, ha igaza van? Oda a hűdetudományos biztonságérzet? Jaj! :)
Ja, és egyébként az Univerzum pont lesz@rja, hogy milyen valószínűségről hadovál itten pár mikroszkopikus életecske.
Az Univerzum csak VAN, akármit is állítunk róla. Ha megértjük, hogy hogyan VAN, az talán jó lehet nekünk, de a fizikát nagyon nem izgatja, hogy felnőttünk-e már a feladathoz, amit a világ teljességének felfogása jelent.
A szkeptikusk, ahogy én látom, jelenleg még csak a kategorizálásnál tartanak.... ;)
Tgr 2010.04.18. 20:58:12
Vágó István 2010.04.19. 16:00:55
Vágó "vacsoracsata" István legalább a Budapesti Műszaki Egyetem vegyészmérnöki diplomájával rendelkezik, László Ervinnek viszont tudomásom szerint nincs természettudományos végzettsége. Egyébként megtisztelő, hogy a Vacsoracsatában nyújtott teljesítményem ragadta meg legjobban, de ajánlok figyelmébe más műsorokat is, melyekért (vagy egyéb teljesítményekért) a következő kitüntetésekben részesültem:
1979 MTV Nívódíj a „Ti és mi” c. produkció szerkesztői munkájáért
1981 MTV Nívódíj a Fele sem igaz! vetélkedő szerkesztéséért és műsorvezetéséért
1982: Minisztertanács által adományozott Kiváló Munkáért-díj
1984 MTV Nívódíj az „És mégis mozog a Föld” c. produkció műsorvezetéséért
1990 Magyar Lajos-díj
1993 MTV Nívódíj
1994 Aranyszarvas-díj, Mindent vagy semmit! Legkedveltebb veltélkedő
1995 Médiasztárok-díj
1996 MSZOSZ-díj,
1996 Médiasztárok-díj
1996 MTV Nívódíj
1997 Médiasztárok-díj
2000 Aranyszarvas-díj, Legyen Ön is milliomos! Legkedveltebb vetélkedő
2001 TV-medve-díj
2001 Kamera Hungária Legkedveltebb televiziós személyiség
2002 Gyermekekért díj
2003 Story Ötcsillag-díj Év műsorvezetője
2003 Aranyszarvas-díj Legkedveltebb televíziós személyiség.
2003 Aranyszarvas-díj Közönség-díj
2004 Story Ötcsillag-díj Év műsorvezetője
2005 Pro Urbe Budapest-díj
2005 Aranyszarvas-díj Legkedveltebb televíziós személyiség
2005 A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (polgári tagozat)
2005 Story Ötcsillag-díj Év műsorvezetője
2005 Aranyszarvas-díj Legkedveltebb televíziós műsor a Legyen ön is milliomos!
2005 Aranyszarvas-díj Legkedveltebb televíziós személyiség.
2005 Jetix Kids Award – Legkedveltebb TV-szereplő
2006 Pro Urbe Miskolc-díj
2006 Prima Primissima Prima-díja
2007 Story Ötcsillag-díj Év műsorvezetője
2008 Radnóti-díj
2008 Kamera Hungária Legkedveltebb televiziós személyiség
2010 Média-díj, Győr
A fentieken kívül még éveken át vezettem a Kalendárium című természettudományos ismeretterjesztő műsort, az Álljunk meg egy szóra című nyelvhelyességi sorozatot stb. stb.
Hogy ezekből Ön a "Vacsoracsatát" tartja kiemelésre érdemesnek, az már inkább Önt jellemzi.
Derwish 2010.04.19. 17:44:19
neofin 2010.04.19. 18:38:28
Kedves Vágó úr!
Nekem - a cikkből nem derül ki, hogy mi az ön személyes véleménye a jelenlegi
" földi civilizációt veszélyeztető ökológiai, gazdasági problémák"-ról.
A cikk főleg László Ervin véleményével és annak bírálatával foglalkozik.
Ha nem a László Ervin féle megoldás az önök által javasolt, akkor mit ajánl(anak)?
Köszönettel előre is a válaszért.
2010.04.19. 23:15:46
mi van akkor, ha nem az van, ami most van, hanem valami teljesen mas van helyette?
mi van ha nincs evolucio?
ezt pl. tasinak sem sikerult megvalaszolnia, pedig ezzel a kerdessel kezdte a konyvet.
a tudomany szempontjabol erdektelen a "mi lenne ha" kezdetu filozofalgatas. vannak meresi eredmenyek, azokbol lehet kihamozni valami elmeletet, aztan idonkent az elmeletet tovabbfejlesztik es kapnak belole valami joslatot a vilag mukodesere nezve, aztan ha bevalt a joslat, akkor jo az elmelet, lehet tovabb jatszani vele, ha nem valt be, akkor kuka. lehet folytatni a mericskelest.
nem leteznek tudomanyos dogmak. ha ezt hiszed, akkor az altalanos iskolas tankonyveknel nem nagyon jutottal tovabb.
egyebkent meg ilyen szoveggel wmiki blogjaban lenne a helyed :)
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.20. 07:44:21
Majd remélem Vágó István is válaszol neked, de...
Hol olvastál a cikkemben László Ervin féle MEGOLDÁSRÓL, vagy annak kritikájáról. Nem kritizáltam semmilyen megoldási javaslatot. Én Lászlónak az áltudományos érvrendszerére hívtam fel a figyelmet. Többször kifejtettem, hogy László HELYZETÉRTÉKELÉSÉVEL akár egyet is tudok érteni (már mint ami a helyzet tarthatatlanságát jelenti), de nem látom a megoldási javaslatot, és főleg félek, hogy áltudományos elméletei gátolják egy jó javaslat kialakítását.
Vágó István 2010.04.20. 10:38:28
Vágó István 2010.04.20. 10:39:32
neofin 2010.04.20. 12:43:29
@Vágó István:
ilyen szempontból igazatok van ...
de van egy olyan nézőpontja a kritikáknak - hogyha elveszünk valamit ( pl. hamis hit - hamis meggyőződés ) - akkor oda be kell tenni valami mást ....
Ha mint tudományos - helyesbítő - megelőző tevékenységként nézünk a SZT tevékenységére, akkor - valamilyen szinten - ennek a vonulatnak is meg kellene jelenni ( szerintem ) ...
Azzal viszont tisztában vagyok, hogy ez nem könnyű következetesen megvalósítani - és sokkal több energiát is igényel - és nem is várható el - hogy ezt a hatalmas feladatot is felvállaljátok ..
( viszont idealista vagyok - tekintsétek úgy mint egy vágyálom .. )
-----------------
és természetesen a kritikai kritikák - magamnak is szólnak ....
-----------------
A László Ervines témához ..
egy film ... itt morfogenetikus meőként jelenik meg az a dolog - ami t szerintem László - akasha-nak nevez ..
www.yv.hu/p=110ada38b52fb435762cf5ec43da4659
Kulcsszavak: élő mátrix, testmező, új gyógyítás, morfogenetikus mező, reconnection, információ, energia
alagi 2010.04.20. 14:45:24
Ez hulyeseg. Pont ez a lenyege a szkepticizmusnak, vagy az ateizmusnak, hogy ismerd el es fogadd el, hogy ha valamit nem tudsz.
Ne kezdj el akarmiben hinni, csak azert, mert nem szeretned nyitva hagyni a kerdest.
pounderstibbons 2010.04.20. 15:12:22
"de van egy olyan nézőpontja a kritikáknak - hogyha elveszünk valamit ( pl. hamis hit - hamis meggyőződés ) - akkor oda be kell tenni valami mást ...."
Pl. amikor az orvostudomány elvetette végre az érvágás alkalmazását, mint olyan módszert, amit korábban általánosan alkalmaztak, eredménytelenül, sőt rontva a betegek helyzetét, szinte minden betegségre, akkor szerinted rögtön az érvágás elvetésével egyidőben egy hasonlóan általános körben alkalmazható technikát is el kellett volna terjeszteniük, mert anélkül nem érvényes a hatástalanság leleplezése?
Miért nem volt elég azt betenni az emberek tudatába helyette, hogy "íme, ez a módszer nem jó, keressünk helyette jobbat"?
Derwish 2010.04.20. 15:44:23
A filmben megszólal Rupert Sheldrake is.
www.sheldrake.org/About/biography/
Most, mint laikus mit gondoljak????Kinek higgyek?Vágó Úrnak,László Ervinnek,Hraskó Gábornak?Én ,mint szkeptikus laikus ,mi alapján tudom megállapítani valaminek a hitelességét?
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.04.20. 15:58:04
Neofinnal is tisztáztunk pár félreértést. Szerintem inkább sokszor elbeszélünk egymás mellett, és nem vesszük észre még azt sem, amiben egyetértünk.
pounderstibbons 2010.04.20. 16:36:26
"Én ,mint szkeptikus laikus ,mi alapján tudom megállapítani valaminek a hitelességét? "
Általában nem kizárólag a vitatott életművű kutató saját honlapjáról.
Ugyanakkor vitathatatlanul egyedülálló, hogy a honlapon található Sheldrake kritikájával foglalkozó rovat, részletes linkgyűjteménnyel.
www.sheldrake.org/D&C/controversies/#
Derwish 2010.04.20. 16:42:23
www.sheldrake.org/About/biography/
Most ezek alapján mint laikus ,még hihetnék is ebben a filmben.(?)
noname.blogger · http://suisseproject.blog.hu/ 2010.04.20. 17:53:27
"A Szkeptikus Társaság elsődleges céljának tekinti a tényeken alapuló racionális gondolkodás értékének, a tudomány eredményeinek ismertetését, valamint az irracionális, áltudományos irányvonalak kritikáját."
Azaz nekik társaságként definíció szerint nem dolguk hogy elméleteket fogalmazzanak meg, ilyesmivel nem foglalkoznak. A társaság tagjai között attól még lehetnek, vannak is olyanok akik ilyesmit tesznek, de ezt NEM a társaság tagjaként teszik. Nem is a Szkeptikus Blog keretein belül, mert nem tartozik ide.
neofin 2010.04.21. 01:20:18
>Ez hulyeseg. Pont ez a lenyege a
> szkepticizmusnak, vagy az
> ateizmusnak, hogy ismerd el es
> fogadd el, hogy ha valamit nem tudsz.
Vagyis azt mondod - hogy a jelenlegi hamis hite helyett - tegye be a szkepticizmust és az ateizmust?
neofin 2010.04.21. 01:40:45
>Miért nem volt elég azt betenni az
> emberek tudatába helyette, hogy
> "íme, ez a módszer nem jó, keressünk
> helyette jobbat"?
Gondolom tudod , hogy erre mi a tudományos válasz ?
- Mérni kell a hatékonyságot ...
( Ahogy mérik a marketingben és a politikában )
Mérés nélkül minden spekuláció ...
( az én véleményem is ...)
nyari mikulas (törölt) 2010.04.21. 04:04:39
A marketingben es a politikaban is lehet objektiven, tudomanyos alapossaggal merni, meg lehet csalni is.
Az, hogy a hentesed, vagy a zoldsegesed csak a merleggel, amikor vasarolsz, nem vonja ketsegbe a suly/tomeg tudomanyos igenyu meresenek objektivitasat.
neofin 2010.04.21. 09:15:34
És szerinted ebben az esetben elég lenne egy kvalitativ leirás?
alagi 2010.04.21. 12:47:06
Ez olyan mintha azt mondad a meztelenseg helyett: Vagyis akkor a ruha helyett viselje a "ruha hianyat"?
A ateizmus nem az n+1 edik vallas, hanem annak az eszrevetele, hogy nincs tavoli, kozvetett bizonyitekunk sem isten letere. Es ez nem hit kerdese, ez teny.
Hasonloan a szkepticizmus nem az ezoteria egyik vallfaja, hanem annak eszrevetele, hogy bizonyitek nelkuli allitasokban nem erdemes hinni.
alagi 2010.04.21. 12:50:54
nyari mikulas (törölt) 2010.04.21. 13:14:14
Nem tudom, melyik esetre gondolsz. Azzal szalltam vitaba, hogy szerinted csak az tudomanyos, ami meres, es azzal, hogy a meres = csalas.
neofin 2010.04.21. 19:11:44
> Hasonloan a szkepticizmus nem az
> ezoteria egyik vallfaja, hanem annak
> eszrevetele, hogy bizonyitek nelkuli
> allitasokban nem erdemes hinni.
Hiszel-e a szerelemben?
Ha a te fogalmadat ráhúzod a szerelemre, akkor kiderül, hogy ha a bizonyítékokra vársz, akkor sose leszel szerelmes ...
A szerelemben nincs semmi tudományos, abszolult elfogultan és álTudományosan látod a párodat.
És szerinted milyen élet lenne a földön, hogyha nem lenne szerelem ?
-------------------
Egy Szkeptikus lehet -e szerelmes , anélkül, hogy a saját Elveit meg ne cáfolná?
Létezhet-e Evidence Based Love ?
---------------------------
pounderstibbons 2010.04.21. 19:56:45
Hiszel e annak a nőnek, aki azt állítja, hogy szeret, de nem szolgáltat mellé bizonyítékokat?
A szerelmet sokféleképpen ki lehet fejezni és ezeket el lehet fogadni annak bizonyítékául.
(törődés és másikra odafigyelés legtöbb formája, intimitás, közös élmények/gyermek utáni vágy, stb.)
Vannak konkrét mérhető vegyi hatásai is:
people.howstuffworks.com/love6.htm
A szerelem homeopatikus adagúra hígított kifejeződései(pl. életemben egyszer felhív és azt mondja, hogy szeret) alapján azonban tuti nem hinném el a hívónak.
Te igen?
alagi 2010.04.21. 20:00:16
Kapaszkodj: A szerelmi életét a legtobb ember nem tudomanyos alapokon intezi. Meg a tudosok sem.
Kepzeld el, a tudomany hozza se szol ahhoz a kerdeshez se, hogy Beethoven szimfoniai a szebbek-e, vagy a Death-Metal.
"Egy Szkeptikus lehet -e szerelmes , anélkül, hogy a saját Elveit meg ne cáfolná?"
Eszre kell venni, hogy az eleted legtobb (fontos) donteset nem fogod tudni racionalis alapon meghozni, mert nem tul keves az informaciod, még sajat magadrol is, nemhogy embertarsaidrol, vagy eppen a vilag egy evvel kesobbi allapotarol.
A szkeptikus ezt elfogadja. A vallasos pedig betomi a rest azzal hogy elkezd hinni valami teljesen esetleges szabalykonyvben, ami szerint kellene elnie az eletet.
alagi 2010.04.21. 20:01:33
"nem tul kevés" => tul kevés
noname.blogger · http://suisseproject.blog.hu/ 2010.04.21. 20:48:04
A szerelem azzal sem függ össze, hogy elhiszem-e a létét, mindenható erejét vagy akármit (a kérdésed enyhén szólva is érthetetlen volt). Nem tudatos dolog, egyik érzelem vagy ösztön sem az.
Másrészt viszont a szerelem el szokott múlni, ha azt érzékeljük hogy a másik nem szeret viszont. Bizonyíték pl a
pounderstibbons által felsorolt módon keresendőek, és a legtöbben így is tesznek. Szóval igen, létezik evidence based love.
Nekem bőven elég, talán még sok is lenne, ha a homeopátia placebóhatás feletti hatékonyságára csak feleannyi bizonyíték lenne mint arra, hogy a párom szeret. Ennyi bizonyíték már bőven elég lenne ahhoz, hogy ígéretes új tudományterületnek fogjuk fel és tanulmányozzuk a működési módját.
noname.blogger · http://suisseproject.blog.hu/ 2010.04.21. 21:00:10
"És szerinted milyen élet lenne a földön, hogyha nem lenne szerelem ?"
Vannak emberek, akik egy életen át "szerelmesek" egy rockénekesbe, és állítják, hogy az viszonozza is azt. Például mert a múlkori koncerten is úgy nézett rájuk. Ezeket az embereket általában kattantaknak szoktuk tartani.
Én például elég jól elélnék egy olyan világban, ahol ez a fajta szerelem nem létezik. Nem hiányozna különösebben.
Ezek az emberek pont annyi alapon hisznek a szerelemben, mint egyesek a homeopátiában.
2010.04.28. 00:27:05
az en hobbim, hogy aktivan nem gyujtok belyeget. a kedvenc tv csatornam a kikapcsolt tv. kedvenc hajszinem a kopasz. hiszek abban, hogy nem leteznek unikornisok, koboldok, sarkanyok, nem letezik thor, wotan, zeusz, mars, allah, jahve, krisna, jezus, visnu, manitou, a lock nessie szorny, a fogtunder, a telapo, horusz, stb
a holnapi napom jelentos reszet ki fogja tenni valoszinuleg, hogy aktivan ne higgyek a beszelo allatokban...
:D
dvhr 2010.05.05. 06:26:19
pounderstibbons 2010.05.05. 08:50:15
Jobb is, ha kívültartják.:)
Hraskó Gábor · http://xaknak.hrasko.com 2010.05.06. 13:48:31
László Ervin a Budapest Klub Alapítvány elnöke. A klub a világ haladása érdekében nemzetközi szellemi nagyságokat és művészeket fog össze. A 78 éves filozófus szűkebb szakterülete az általános evolúció, a rendszerelmélet és a tudományfilozófia. A modern rendszerelmélet, a társadalomfejlődés történeti szintézise, a káoszelméletekkel kapcsolatos fenntartható fejlődés és a jövőkutatás átfogó területein fejtette ki társadalomtudományi munkásságát.
www.mta.hu/index.php?id=634&tt_news=128140
egocosmos 2010.11.01. 20:20:20
nem leteznek unikornisok, koboldok, sarkanyok, nem letezik thor, wotan, zeusz,
mars, allah, jahve, krisna, jezus, visnu, manitou, a lock nessie szorny, a
fogtunder, a telapo, horusz, stb
Az a problémám, hogy az istennevek vagy lény-nevek közt a "jahve" jelentéses
szó, mégpedig azt jelenti, hogy "leendítő". Azt nem hihetjük, hogy nincs
"leenditő" momentum. Mindent valami "leendít".
(Azt persze mondhatjuk, hogy nem hisszük, hogy leendítő megjelenik az égő
csipkebokorban, iletve ez cak metaforikus...a paradoxon retorikai elem stb...
stb.)
+ (és ha sárkány nem is létezik, elképzelt sárkányszerű lények valódi
hangulatváltozásokat okoznak és élet-magyarázó erejük lehet stb.)
P4p3r Dr4g0n 2011.02.16. 15:38:28
www. konyv-konyvek. hu/book_images/81a/999631481a.jpg
maycontainnuts 2011.02.16. 15:54:57
Ha már mindenképpen kell, van ez 1000 Ft alatt is:
bookhouse.hu/3000127906/vilagvaltas
De szerintem annyit sem adnék érte.
Inkább javasolnám Jared Diamond bármelyik könyvet.
Pl. az összeomlást
tudatosvasarlo.hu/konyv/jared-diamond-osszeomlas-%E2%80%93-tanulsagok-tarsadalmak-tovabbelesehez
Ez nem csak jajongásból és ezotérikus maszlagból áll, hanem megfontolandó következtetéseket lehet levonni belőle.