A Szkeptikus Klub következő rendezvénye december 11-én:
Grafológia: tudomány vagy művészet?
Meghívott főelőadó:
Dr. Agárdi Tamás, a Grafológiai Intézet megalapítója, elnöke, igazságügyi szakértő
Meghívott vitapartnerek:
Dr. Czigler István emeritus professzor (MTA TTK Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet)
Dr. Nagy János docens (ELTE Pszichológiai Intézet), a Magyar Pszichológiai Társaság Tesztbizottságának elnöke
Előzetes ismertető Dr. Agárdi Tamástól:
"Szakmai körökben is többféle elnevezés létezik: grafológia, grafonómia, grafometria, íráselemzés, íráspszichológia, írásszakértés, törvényszéki grafológia. Ahogy lenni szokott, mindegyik megközelítés megfog valamit abból a nagy közös halmazból, amit úgy lehetne kifejezni, hogy a kézírásból következtethetünk az írást létrehozó ember tulajdonságaira. A nagy eltérés, a – sokszor késhegynyire menő – viták már erősen differenciálnak, sokszor már a kérdés feltevésében is. Milyen tulajdonságokra lehet következtetni a kézírásból? Pszichés tulajdonságokra, vagy testi jellemzők is megjelenhetnek az írásban? Egyáltalán, mi az írás? Egy (le)nyom(at), a „lélek kivetülése”, vagy a mikromotorium egyénspecifikus terméke, kommunikációs csatorna, metakommunikációs elemeket is magában hordozó jelenség? Mi a grafológia? Tudomány, művészet, intuíció, OKJ-s szakma? A ScienceDirect elnevezésű internetes szakirodalom kereső a kézírás (handwriting) szóra csaknem 14 000 találatot ad ki, a grafológiára (graphology) 517 publikációt ismertet. Vajon levonható-e a következtetés, hogy a grafológia, a kézíráselemzés ilyen arányban hívja magára a tudomány művelőinek figyelmét? Mire és mennyire elég mindaz, amit ma a kézírásról tudunk?"
2006-ban viszont a Magyar Pszichológiai Társaság Tesztbizottságának véleménye alapján az igazságügyi miniszter törölte a grafológusokat az igazságügyi szakértői névjegyzékből. Mint a bizottság írta:
"A grafológia ismereteink szerint nem tekinthető az emberi képességekre vagy a személyiségre vonatkozó, tudományos kutatással alátámasztott pszichológiai diagnosztikai eljárásnak. Ezért a grafológiára épített pszichológiai vélemény a tudomány jelen állása szerint nem fogadható el megbízható és érvényes pszichológiai szakvéleménynek."
A vitában Dr. Nagy János a bizottság álláspontját fogja képviselni, felhíva a figyelmet a grafológiával kapcsolatos módszertani problémákra. Dr. Czigler István pedig kérdéseket fogalmaz meg a grafológiában használatos terminológiáról és az adatok megbízhatóságáról és érvényességéről.
A klubest időpontja: 2018. december 11. kedd, 18.00 óra
Helye: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.), földszinti klubhelyiség
A belépés ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk! Facebook-eseményoldal
FRISSÍTÉS: Az előadás videófelvétele:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Karinthy-paradoxon · http://www.alltrials.net/ 2018.12.10. 14:30:27
A Személyiség és az iráskép convolutional neural network (CNN) -os elemzéséről mi a véleményük?
egyszerűbb dolgokra már használják:
"Handwriting-Based Gender Classification Using End-to-End Deep Neural Networks"
link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-01424-7_60